Тухлена постройка изникна на площад "Цар Иван Асен I", на метри от историческата крепост "Царевец“. Сградата, която все още е в процес на изграждане породи много въпроси сред жителите на града. Социалните мрежи са залети с въпроси за какво ще служи постройката, кога и как ще влезе в експлоатация, предаде кореспондент на ФОКУС.
Официална позиция от местните власти все още няма, но такава вероятно ще дойде на редовната сесия на ОбС – Велико Търново, която ще е този четвъртък, тъй като има официално входиран въпрос от местни парламентаристи от ПП "Възраждане“.
В документа, който е внесен в деловодството на ОбС, съветниците оприличават постройката на асансьорна кула и подчертават, че тя се намира на метри от главния вход на крепостта "Царевец“. Те искат да знаят какъв е правния статут на терена, върху който се намира сградата, какво е правното основание и кой е разрешил строителството, както и дали целият процес е съгласуван с Министерство на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство. Съветниците питат още дали Община Велико Търново е извършвала проверки, както и дали други институции и органи са проверявали случая. Те настояват за отговор на въпроса дали има официални сигнали, жалби и възражения от страна на граждани по темата.
"Като кмет на историческата и духовна столица на България считате ли, че изграденото съоръжение съответства на високите изисквания за опазването на културния ландшафт и историческата автентичност на пространството пред крепостта "Царевец“ и Вие лично намирате ли този обект за естетичен и в хармония с мястото“, питат местните парламентаристи.
Сесията ще е от 9:00 часа на 25 юни /четвъртък/.




14:44 / 22.06.2026
402





