Булевард "Джеймс Баучер" буквално е опасен. Опасен е релсовият път, опасни са двете платна за автомобилното движение, опасни са и тротоарите. Години наред граждани и експерт алармират, че от година на година положението става все по-зле. Това каза общинският съветник и председател на ВМРО Карлос Контрера.
Не е въпрос "дали", а "кога" ще имаме инцидент заради разбития релсов път. Времето минава, мерките така и не се вземат...
През 2024г. депозирах писмо до заметник-кмета по "Обществено строителство“ за тежко експлоатационно състояние на няколко булеварда, благодарение на които и релсов път – бул. "Петър Дертлиев“, бул. "Илиянско шосе“, бул. "Джеймс Баучер“ и бул. "Христо Ботев“. Получих отговор през 2024г., че липсва осигурено финансиране, но се събират изходни данни, изготвят се задания и се извършва подготовка за обявяване на обществени поръчки за избор на изпълнители. Към юни 2026г. за нито един от тези булеварди няма изготвен проект, който да е устойчив и да е обявена открита процедура по ЗОП за избор на изпълнител за основен ремонт.
Конкретно за бул. "Джеймс Баучер“ служебно ми е известно, че още през 2022г. имате готов проект, беше възложено препроектиране със запазване на паважната настилка, което наложи ново проектиране и в част "ВиК“ поради необходимостта от промяна в наклоните за отводняване на повърхностните води. До колкото ми е известен проектът е изцяло преработен, съобразено е търсенето на кмета в район "Лозенец“ за запазване на паважната настилка и има готовност да бъде обявена процедура по избор на изпълнител. Каква е съдбата на този проект - мистика.
Въпросният основен ремонт и реконструкция на бул. "Джеймс Баучер“ се чака от години. Пътните плтана, релсовия път и тротоарите са в аварийно състояние. Какво се отнася до релсовия път на резултатите му да бъде предполагаемо спряно трамвайното движение с аргументи за безопасност. Толкова зле е положението. Многократно през изминалите години граждани и експерти са поставили въпроса за резултатите на релсовия път.
В ПКТБ има пореден отново получен сигнал – в конкретния случай от външен експерт към комисията Марио Евстатиев, който е извършил оглед и констатира следното: "След този обход, както и след разговора с ватмани, Ви сезирам относно спешната нужда от ремонт на релсовия път на бул. Джеймс Баучер от спирка "Семинарията“ до спирка "ул. Кораб планина". В този участък, само Божията милост не е спасена от инцидент с дерайлировка, недай Боже и пострадали. Ватманите проявяват съобразителност относно скоростта на движение, но трасето е в такова състояние, че дори и с 15 км/час, трамваят се люлее като ферибот в Северно море. Самите ватмани също изказват своите опасения, че може да стане инцидент, особено с увеличаване на трафика след пускането на линия 13, както и предстоящото пускане на още линии там.“
Внесох пореден сигнал до Столична община с настояване в спешен порядък, за да се предприеме авариен ремонт, както и в най-кратки срокове в рамките на следващите няколко седмици да бъде обявена най- крайната процедура за избор на изпълнител за основен ремонт, реконструкция и рехабилитация на бул. "Джеймс Баучер“. Пределно ясно е, че дори поръчката да бъде обявена днес, ще отнеме поне една година до сключването на договора. В това време трасето е опасно и е въпросът на времето да дерейлира трамвай. Вече сме в ситуация " не дали, а кога“. Изключително неблагоразумно по този неремонтиран участък беше пусната нова трамвайна линия 13, което допълнително усилва навръщането върху компрометирания релсов път. Отделно от това маниите се ускоряват разписанията на определени линии, води до увеличаване на експлоатационната скорост, т.е. голям се рискът от инциденти...
От заместник-кметът Лютов, който отговаря за общественото строителство, чуваме само обещания. Чуваме "ще, ще", "работи се" и прочие. Само че реално не виждаме никакви неща и действия.
Търсих незабавни действия от кмета Васил Терзиев, за да бъдат избегнати инциденти с дерейлирани трамваи и с пострадали води на движен състав и пътници



16:55 / 22.06.2026
453



