Доста динамична и натоварена година изпращат служителите на пожарната в регион Пловдив. Това съобщи в интервю специално за Plovdiv24.bg директорът на РДПБЗН-Пловдив старши комисар Васил Димов. Годината е била пълна и с предизвикателства, добави Димов.

До настоящия момент на годината те са имали над 6200 произшествия, като тази цифра е близка до средната за предходните периоди.

"Но забелязваме доста обезпокоителни тенденции за концентрация на произшествия в летните периоди, за доста по-голям мащаб, за бързо развитие на някои произшествия", каза още Васил Димов.

"Най-големи, най-притеснителни бяха произшествията, свързани с обявените бедствени положения на територията на областта, горските пожари и някои пожари в сметища, които създадоха доста задимяване и отделяха вредности", поясни директорът на пожарната в Пловдив.

Тази година са унищожени рекорден брой декари горски фонд - над 36 000, включително и лесонепригодни площи.

Завишението е изключително голямо спрямо средното за последните пет години, което е над 4000 дка за едногодишен период.

"Това основно се дължи на три големи пожара, които бяха в землището на с. Михилци, Иван Вазово и Песнопой, във вилна зона “Отец Паисиево", над язовир “Дондуково", около “40-те извора" до Асеновград. Тези четири произшествия на практика бяха причина за изключително нарастване на тези унищожени площи", каза още Димов.

Най-дълго, като време, е продължило ликвидирането на депото за утайки до с. Катуница. А при горските пожари, това е пожарът в землището на с. Михилци - той е продължил най-дълго време. От три до четири денонощия са продължавали и останалите пожари.

Наличието на пожар, който се развива в продължение на две-три денонощия вече  означава изключителна сложност, изключително затруднена обстановка, за да се достигне до ликвидирането му.

За всеки един от тези пожари е заведено досъдебно производство за установяване на причините. Все още не е ясно колко от тях са приключили.  

Всички те са нанесли сериозни щети, и са коствали доста сериозни дейности на пожарникарите.

"Но като цяло ние направихме нашия анализ за пожарите и се установи, че на практика над 90% от тях са свързани с човешка дейност. Приоритетно това са небрежни действия - дали е подценяване на конкретна обстановка, дали е свързано с някаква стопанска дейност и оттам, свързано с някакъв технически фактор, особено при обработка на земеделски земи", поясни още Васил Димов.

За един от пожарите вече се знае, че има осъден.