ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград временно спря работа след проверка от РИОСВ

© БТА
В норма са показателите за качество на атмосферния въздух в Димитровград
На 3 октомври редовният мониторинг на РИОСВ - Хасково установи изпускане на неорганизирани емисии в значителни количества от производствената площадката на горивната инсталация на ТЕЦ "Марица 3" АД в Димитровград.
Констатирано е, че причина за излизащите от сградата на котелното неорганизирани емисии е технически проблем на един от димните вентилатори. На оператора е дадено предписание незабавно да се отстрани техническият проблем и да се възстанови нормалното извеждане на димните газове от горивния процес.
За прекратяване изпускането на неорганизирани емисии от сградата на котелно помещение на следващия ден - в сряда, 4 октомври 2023 г., парогенераторът на ТЕЦ "Марица 3" АД е погасен.
В допустимите норми са стойностите за серен диоксид и фини прахови частици от началото на тази седмица досега. Това сочат данните, постъпващи от автоматичната измервателна станция АИС "Раковски", позиционирана в центъра на Димитровград.
От понеделник, 2 октомври, когато беше разпален парогенераторът на ТЕЦ "Марица" 3 АД, до погасяването му на 4 октомври в 09:33 ч. постоянният мониторинг на данните, постъпващи в реално време от измервателната станция в Димитровград, сочи, че не са отчитани превишения на средночасовата норма за серен диоксид от 350 микрограма/кубичен метър.
Нивото на концентрация на даден атмосферен замърсител, при което съществува риск за здравето на хората при кратковременна експозиция и е необходимо да се предприемат спешни мерки, се определя като алармен праг. Определеният алармен праг за серен диоксид е 500 микрограма/кубичен метър, измерен в три последователни часа. До момента не е регистрирано превишение на алармения праг.
През периода на работа на топлоелектрическата централа до сега не са регистрирани превишения и на средноденощната норма от 50 микрограма/кубичен метър по показател фини прахови частици (ФПЧ10).
Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково извършва постоянен контрол и наблюдение на оператора ТЕЦ "Марица" 3 АД в Димитровград.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Военнослужещият Калоян Пантаджиев е загиналият моторист от катаст...
22:24 / 02.05.2025
Тежка катастрофа в Пловдивско, млад моторист загина
20:55 / 02.05.2025
Пореден случай на агресия в благоевградско училище! Двама мъже би...
19:06 / 02.05.2025
Област Стара Загора е сред водещите в страната по имунизационен о...
18:00 / 02.05.2025
Вижте кой ще гощава гостите на Събора на овцевъдите тази година
17:40 / 02.05.2025
Мъж и дете са пострадали при катастрофа край Пловдив
17:33 / 02.05.2025
Актуални теми