Илия Зюмбилев подписа днес заповед за провеждането на местен референдум в с. Белащица. Допитването е насрочено за 17 декември 2023 г. Въпросът, на който трябва да отворят жителите е:
"Искате ли село Белащица, запазвайки статута си на село, да се отдели от Община "Родопи" и да се присъедини към Община Пловдив“.
"Издавам тази заповед по искане на Инициативния комитет и въпреки бездействието или противодействието на Община "Родопи", която с административни хватки се опита да осуети законното право на хората да вземат решения по значими за тях въпроси.
Ръководството на общината и Общинският съвет пренебрегнаха Конституцията на Република България, която казва, че цялата държавна власт произтича от народа и се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в нея. Една от формите, е именно референдумът. Той е един от най-силните инструменти за осъществяване на пряка демокрация“.
Това коментира областният управител при подписването на заповедта, която е в изпълнение на законовите срокове. Д-р Зюмбилев подчерта, че са налице всички основания за насрочване на допитването, тъй като има ясно решение от приемащата страна – Общински съвет – Пловдив за промяна на границите, има непроизнасяне от страна на Общински съвет – "Родопи“, а на 11 август в Областна администрация има официално внесено мотивирано искане от Инициативния комитет за провеждане на допитването. По служебен път бе изискана подписката на Инициативния комитет и беше направен преглед.
Със заповедта на областния управител се определя редът и начинът за провеждане на референдума. Организационно-техническата подготовка трябва да се извърши от Община "Родопи", както и финансирането. Изборният процес се осъществява от Общинската избирателна комисия.
Областният управител на област Пловдив д-р инж. Свикват нов референдум за Белащица

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Ден на траур в Елхово заради смъртта на 26-годишен мъж в катастро...
21:54 / 04.05.2025
Тежка катастрофа в Благоевград: Автомобил е по таван на голям бул...
21:42 / 04.05.2025
Арестуваха боса Пешо Калашника в "Студентски град"
19:51 / 04.05.2025
Близо 6000 автомобили са преминали през ГКПП "Дунав мост" днес
19:08 / 04.05.2025
Детето, хвърлено от мост в Луковит: Мъжът ме преследваше с малка ...
19:09 / 04.05.2025
"Нашият реаниматор е направил всичко необходимо": Директорът на б...
18:56 / 04.05.2025
Актуални теми