След успеха на пилотното издание през март, Столична община обяви 6 нови дати за МаГаТа Фест - събитието, което дава възможност на софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани. 

На 26 април МаГаТа Фест ще се проведе в район "Младост", на 10 май - в "Слатина", на 17 май - в "Искър", а на 7, 14 и 21 юни районите са съответно "Люлин", "Сердика" и "Подуене". Предстои уточняване на конкретните локации за всеки от районите, затова от администрацията призовават заинтересованите граждани да следят каналите на Столична община и районите. 

Инициативата е част от системните усилия на екипа на Васил Терзиев да подобри управлението на отпадъците, за да бъде София по-чист и приветлив град. Целта е общината да улесни гражданите при разделното предаване на различни масови отпадъци, които имат специален режим на събиране, да подобри събираемостта и да повиши информираността за значимостта на разделянето на отпадъците.

Повече от 6 тона отпадъци от мазета, гаражи и тавани предадоха разделно жителите на Столична община по време на пилотното издание на МаГаТа Фест в район "Нови Искър" на 22 март. Анализът на експертите от дирекцията по управление на отпадъците показва, че инициативата е ползена не само за жителите на района, в който се провежда, но и за всички, за които конкретният ден е бил подходящ за разчистване. Поради тази причина инициативата продължава да се организира и комуникира на централно ниво - от Столична община.

По време на всяко от събитията Столична община обособява пунктове за разделно събиране на:

- Едрогабаритни отпадъци

- Опасни отпадъци от домакинствата - стари лекарства и живачни термометри, излезли от употреба бои, лакове и химикали, почистващи препарати и опаковките от тях

- Отпадъци от опаковки от метал, хартия и пластмаса

- Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване

- Негодни за употреба батерии и акумулатори

- Отпадъци от обувки и текстил

- Излезли от употреба автомобилни гуми

Концепцията за разделяне на отпадъците при източника е ключова за кръговата икономика и за това улиците, кварталите и градовете ни да бъдат по-чисти. Затова и усилията за устойчиво управление на отпадъците на Столична община са фокусирани върху създаване на условия за разделно събиране и насърчаване на столичани да се възползват от тях.