От днес, за улеснение на старозагорци, Община Стара Загора осигурява безплатно извозване на едрогабаритни ненужни вещи от домакинствата. Инициативата дава възможност на гражданите по-лесно и удобно да се освободят от тях, като същевременно помага за поддържането на по-чиста градска среда.

"За да се възползват от безплатната услуга, гражданите трябва да оставят едрогабаритните отпадъци – като дивани, столове, матраци, балатум и други – до контейнера, обслужващ съответния адрес. Това ще позволи на фирмата, изпълнител на дейността, да извърши товаренето безопасно и безпрепятствено. Важно е вещите да бъдат оставени на посоченото място и в уговорения ден, за да могат да бъдат извозени бързо и организирано“, посочи заместник-кметът Радостин Танев.

За успешното обработване на заявката гражданите трябва да предоставят точна и актуална информация за:

- адрес;

- телефон за контакт;

- вид на отпадъка.

Заявка за извозване може да бъде подадена на e-mail: zelena@starazagora.bg, на Горещия телефон на Общината- 0800 15 737, или чрез платформата https://www.zelenakniga.com/след попълване на анкетата.

Едрогабаритни отпадъци се приемат и на площадката в кв. "Железник“, а строителни отпадъци могат да бъдат предавани в депото в с. Ракитница.

Тази допълнителна възможност в сезона на ремонтите има за цел да ограничи нерегламентираното изхвърляне на отпадъци около контейнерите за битови отпадъци и да допринесе за поддържането на по-чиста градска среда. Ще бъде засилен контролът, както и налагането на санкции при установени случаи на нерегламентирано струпване на отпадъци и замърсяване на градската и извънградската среда.

От Община Стара Загора призовават гражданите към отговорно отношение и активно съдействие чрез подаване на сигнали при съмнения за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци.

"С общи усилия можем да допринесем за по-чиста, подредена и по-добра среда за живот в Стара Загора“, отбеляза още заместник-кметът Танев.