Противоречие между институциите за причините, довели до експлозия и една жертва в Банкя. За прокуратурата – изтичане на газ остава основната версия.Според държавната агенция за Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) взривът не е причинен от газа.

Пет дни слез взрива все още екипите разчистват отломките, търсейки тялото на мъжа, който остава в неизвестност.

"Специалистите на ДАМТН в момента са категорични, че там взривът не е настъпил от природна газ, дори според съседите тези хора са се отоплявали на ток. Категорично заявявам взривът не е от газ“, обяви пред bTV Григор Кушев от агенцията.

От прокуратурата обявиха, че образуваното досъдебно производство е за причиняване на смърт срещу неизвестен извършител.

Назначената техническа експертиза от държавното обвинение трябва да бъде готова до 6 месеца.

Вчера ви показахме как пропуски в наредбите позволяват с години газовите инсталации в жилищата да не минават задължителен технически преглед. Днес институциите обещаха, че ще поправят пропуските в закона.

Работна група започва изчистване на пропуските в наредбата за безопасна експлоатация на газ. Например – фирмите задължително да подават сигнал до агенцията, ако абонат ползва газ без задължителния технически преглед. И да се отнема лиценза, ако не подаде такъв сигнал.

"За да може ние да поставим такова условия то трябва да  написано в закон или наредба в момента закона не позволява такова нещо“, коментира Григор Кушев.

В общите условия на "Овергаз“ е записано, че могат за прекъснат газоподаването при "възникване на опасност от нанасянето на значителни материални щети на мрежата или на купувачите“. 

Попитахме, след като собственик не е предоставил документ, че инсталацията му е безопасна, това не е ли основание да спрат продаването. До този момент отговор няма.

Битовите потребители на синьо гориво у нас са над 800 000. За 2024 г. има само един сигнал за неизправна газова инсталация, тази година също има само един, подаден вчера.