В Кюстендил наградиха отличените участници в ученическият конкурс "Словото, което търси дом“, предаде репортер на "Фокус“. Церемонията се проведе в Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора“. На нея присъстваха зам.-кметът на Община Кюстендил Кристиян Иванчов, директорът на Регионална библиотека "Емануил Попдимитров“ София Пейчева, директорът на кюстендилската галерия проф. Валентин Господинов, началникът на отдел "Култура и духовно развитие“ Емануела Дюлгерска, ученици, преподаватели и родители.

В храма на Майстора бяха и членовете на журито - поетесата и публицист Надежда Захариева, писателите и редактори Владимир Зарев и Бени Хюбнер.

Конкурсът се организира за първа година от Президентски клуб – България, в партньорство с Община Кюстендил, Регионална библиотека "Емануил Димитров“ и Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора“. Той се проведе в категориите за есе и стихотворение, а учениците, между VIII и XII клас, можеха да участват във всяка категория с по една творба, написана специално за конкурса.  

В началото на церемонията бяха връчени благодарствени грамоти на партньорите в литературната проява. Гостите бяха приветствани от Димитър Милушев, представител на Президентски клуб – България. "Нашата кауза е да подкрепим младите хора и техните таланти, с това те да ги развият. Да обърнем внимание на обществеността, че именно тези хора имат нужда да бъдат разбрани и подкрепени“, каза Димитър Милушев. Той пожела на участниците в литературното предизвикателство да бъдат смели и упорити.

Зам.-кметът на Община Кюстендил Кристиян Иванчов изказа своята благодарност към Президентски клуб – България. "Благодаря на всички участници, на всички деца. Надявам се, че компетентното жури е направило най-добрия избор и всички ще бъдат отличени подобаващо“, каза зам.-кметът Кристиян Иванчов.

В конкурса са взели участие възпитаници на Езикова гимназия "Д-р Петър Берон“, Професионална гимназия по икономика и мениджмънт "Йордан Захариев“ и Природоматематическа гимназия "Професор Емануил Иванов“. До участие са допуснати 18 есета и 10 стихотворения.

Поетесата Надежда Захариева, председател на журито, приветства инициативата на организаторите и посочи, че те подкрепят младите таланти на България. Тя призова всички, които са участвали или ще участват в конкурса, когато пишат – да бъдат самите себе си. "Когато човек е абсолютно искрен, когато цялата му душа се съдържа в думите, които е написал, ще имате успех“, посочи Надежда Захариева.

Другият член на журито, Бени Хюбнер също благодари на участниците, които са я направили част от това дълбоко и емоционално преживяване. "Чрез писането ние оставяме частица от себе си, не само в текста и в словото, но влизаме в много домове и души, защото най-големия и най-гостоприемния дом за словото сме самите ние“, допълни Бени Хюбнер. Тя призова учениците да не спират да творят, да дават дом на словото, да отварят сърцето си за думите, за чувствата.

Писателят Владимир Зарев поздрави участниците в конкурса и заяви, че журито се е опитало да отличи най-добрите, най-сполучливите и най-постигнатите текстове.

Журито присъди само трето място в категорията за стихотворение. Наградата получи Денислав Георгиев. В категорията за есе третото място беше присъдено на Даная Георгиева, а втора награда получи Николай Георгиев. Първото място в категорията заслужи Андрея Йорданова.

Първото място има финансово измерение – 500 лева. Второто място е с награда от 300 лева, а трето място – 200 лева. Всички участници получиха грамоти.

Церемонията беше съпътствана от литературна среща, която даде възможност за разговор за писането, ценностите в литературата и ролята на младите автори днес.