Кметът на Община Дупница д-р Първан Дангов издаде заповед, с която въвежда сериозни ограничения в ползването на питейна вода на територията на цялата община. За ФОКУС от Общината съобщиха, че драстичната мярка се налага поради силно намаления дебит на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване и с цел спешно ограничаване на разхода на ресурса през летния сезон.
Ситуацията в региона остава усложнена, след като през изминалата година няколко села в община Дупница бяха принудени да преминат на воден режим през летните месеци. Към момента подобни забрани за питейната вода вече са в сила и на територията на съседните общини Кюстендил, Кочериново и Бобошево.
Със заповедта изрично се забранява използването на питейна вода за дейности, които не са пряко свързани с битовите нужди на населението. Мярката обхваща поливането на зелени площи, миенето на улици, тротоари, дворове и пътни настилки, както и миенето на автомобили и прането на килими. От местната администрация поясняват, че при необходимост от извършване на тези дейности гражданите трябва да използват собствени алтернативни водоизточници, като кладенци, които са регистрирани по законовия ред.
Контролът по изпълнението ще бъде строг, като нарушителите ще се санкционират съгласно действащата Наредба за обществения ред и опазване на общинските имоти. Общината призовава жителите за висока гражданска отговорност и разумно потребление, както и за своевременно подаване на сигнали при установяване на водопроводни аварии или течове, за да се ограничат максимално загубите по мрежата.



09:00 / 24.06.2026
253





