Скулптурна композиция, в памет на арх. Петър Петров, поставят в центъра на Смолян. Това решение бе взето единодушно от общинските съветници на последното заседание на Общински съвет – Смолян, предаде репортер на "Фокус“. Местоположението ще бъде пред сградата на Община Смолян.

Постъпило е заявление от Дружеството на архитектите в България, дружеството в Смолян, което е представило такова предложение за разглеждане за бъдещо поставяне на композицията ва памет на арх. Петров. Заявление е постъпило и от Инициативен комитет за арх. Петър Петров. Те са поели инициативата за реализирането на тази скулптурна композиция.

Общинският съветник, инж. Димитър Кръстанов заяви, че арх. Петров е един именит наш съгражданин и най-дългогодишния главен архитект на Смолянски окръг и обединения град Смолян. "Той е с изключителен принос за приемането на 43 постановление на МС за изграждането на Новия център на Смолян, както и на другата важна придобивка за региона – курортен комплекс Пампорово. Той е едно от най-светлите имена, свързани с изграждането, развитието и извеждането на родопския край и на опитите и стремежа и усилията Родопите да имат своето достойно и подобаващо място на територията на РБългария и населението да получи самочувствие и признателност, за това което дава. Преди 15 години за приноса на арх. Петров, туристи, алпинистите и други общественици издигнахме на връх Снежанка, на любимото му място барелеф, който е върху една мащабна каменна моруна. Поставихме неговия лик с надпис за благодарност“, припомни инж. Кръстанов.

Той уточни, че в допълнените на този барелеф, в центъра на Смолян заслужено трябва да имаме още иден белег на признателност и благодарност на подобни хора, които са оставили диря в развитието на града и с почтеността и морала си може да служат за пример и винаги ще се споменават с добро от потомците си за развитието на родопския край, каза още инж. Кръстанов.

Петър Петров е роден на 15 май 1925 г. в с. Пещера, Община Смолян. Средното си образование започва в Райковската гимназия през 1940 г. и го завършва в гр. Ксанти (Гърция) през 1944-а.

Преди да стане студент по архитектура в Държавната политехника – София, през 1947 г. е бригадир на ж.п. линията Перник – Волуяк. След дипломирането си (1953) е назначен в Главпроект. Там работи една година, а след това четири в Института за минно-промишлено проектиране "Минпроект".

При създаването на Смолянски окръг през 1959 г. и той като мнозина родопчани с диплома в джоба е призован в Смолян.

Назначават го за главен архитект и началник на управление "Архитектура, благоустройство и държавен технически контрол в Окръжния народен съвет. От 1971-а до закриването на окръга през 1988 г. Петров е и зам.-председател на Окръжния съвет в Смолян.

Близо три десетилетия неговата проектантска, изследователска и организаторска работа протича в рамките на специалността архитект градоустроител.

Дипломният му проект е "Градоустройствен план на с. Райково" (днес квартал на Смолян). Защитава го с отличие. Следват градоустройствените планове на Габрово, Кърджали, Рудозем.

Той е главен проектант на Ермореченското оловно-цинково находище, в чийто състав влизат село Ерма река, флотационната фабрика, рудниците "Метливка", "Стратиев камък" и "Ерма".

В "Минпроект" има още няколко разработки: Минния комплекс "Маджарово", генералния план на Оловно-цинковия завод край Пловдив, минно-промишлените райони Елисейна, Чипровци и Осогово. Петър Петров е съавтор проектант и на минно-промишлен район в Китай…

Няма учреждения за окръжните структури, а някакви набързо сглобени бараки, няма хотел за специалисти и гости отвън. 95% от пътната мрежа е "черна", без лопата асфалт. В две трети от селищата на окръга няма електричество, за благоустрояване – дума не може да става…

Воден от своя инстинкт за съграждане, архитект Петров започва с кадрите. Най-напред комплектова своето управление с нужните специалисти, а след това колективите на строителна и проектантска организация. Изпраща на курс и обучава на място строителни работници и технически персонал, готов да поеме непосредствените задачи.

Открива домостроителен комбинат… Оттогава датира неговата припряност, широкото мислене, отговорността. И може би най-важните качества в неговия характер – силната любов към планината и ненавистта към враговете на природата и на родопчани.

Петър Петров е автор на първия генерален градоустройствен план на Смолян.

Той ръководи модернизирането на основния път, свързващ Смолян, Райково и Устово. Въз основа на генералния план и строителните книжа за трите отделни селища е изготвен технико-икономическият доклад за Народното събрание, което издава Указ 227 на 18 юни 1960 г. за обединяване на Смолян, Райково и Устово в един град.

Арх. Петров загина при нещастен инцидент през февруари 2007 г., падайки от влека към връх "Снежанка". Приживе бе обявен за почетен гражданин на Смолян. В родопския град помнят неговата непримиримост към презастрояването на курорта. Негови близки и приятели преди време направиха паметна плоча с неговия лик и я положиха на връх "Снежанка“.

Нели ГЕРГЬОВСКА