Седмица на камерната музика в Добрич

©
Седмица на камерната музика "Константин Илиев“ в музикалните среди се счита за един от най-престижните фестивали за камерна музика в България. Създаден е през 1975 г. от Константин Илиев, чието име носи и Седмицата на камерната музика – Добрич от 2017 г. Проф. Константин Илиев е един от най-значимите съвременни български композитори, творчеството му се свързва и с така наречения "български музикален авангард“. Диригент, композитор, музикален педагог и критик, автор на книги, статии и студии. От 1972 до 1978 г. живее в Добрич, където дирижира Камерния оркестър и създава Седмицата.
И тази година участниците са доказани професионалисти и известни музиканти, в подкрепа на усилията на Общината да предлага на добричката публика високо качество на този културен продукт.
С изпълнителите и програмата на Седмицата на Камерната музика, можете да се запознаете на интернет – страницата на Община Добрич:
Откриването е с концерт на Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян на 22 април. За солист е поканена Божидара Кузманова – цигулка, която ще видим в "Годишните времена“ на Вивалди. Другият специален участник е Линка Стоянова – сопран. В програмата ще звучи и Интермецо из операта "Приятелят Фриц“ от Пиетро Маскани.
Божидара Кузманова е позната на публиката по цял свят, а от миналата година и на публиката в Добрич с нейния стил, създал ѝ име на една от най - чувствените родни цигуларки. Изпълненията й се определят от критиците като "изразителни и страстни, с разум, но и с чувства“. През последните 10 години Божидара Кузманова преподава в клас по цигулка в Баховото музикално училище във Виена, а от май 2017 г. заема длъжност и във Виенската музикална академия. Изпитва истинска страст към различните старинни и безценни инструменти, на които свири /повече от 15 различни цигулки на "Страдивари“ и 7 на "Гуарнери дел Джезу“/. В момента свири на цигулка "Девюст“. Тя започва да свири на цигулка на 5-годишна възраст в София. По - късно завършва обучението си в Университета за музика и сценични изкуства във Виена при проф. Гюнтер Пихлер. Печели много национални и международни конкурси за цигулари в Европа и САЩ. Свири с оркестри по цял свят. В дискографията й има повече от 15 компактдиска, записани за различни компании в САЩ, България и Австрия.
Другият солист - Линка Стоянова завършва Музикалното училище във Варна, специалност "оперно пеене" в класа на Златка Кунчева и АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив. Специализира в класа на проф. Маргарита Лилова. В периода 2003 – 2004 г. е солистка в Старозагорската опера. В репертоара й влизат роли като Тоска, Мими ("Бохеми"), Чо-Чо-Сан ("Мадам Бътерфлай") на Пучини; Елизабет ("Дон Карлос"), Аида, Леонора ("Трубадур"), Амалия ("Бал с маски"), Дездемона ("Отело"), Одабела ("Атила") на Верди, Неда от "Палячо" (Леонкавало), Микаела от "Кармен" (Бизе), Реквием – Моцарт, Реквием – Верди, Донна Ана от "Дон Жуан" и Графинята от "Сватбата на Фигаро" на Моцарт и др. Гастролира в театри в Германия, Австрия, Италия, Франция, Швейцария, Португалия, Испания, Норвегия, САЩ, в спектакли на Националната опера – София, Пловдивската опера. Дългогодишен солист – над 20 години на Държавна опера – Варна.
Вторият фестивален ден, 23 април ще предложи клавирен рецитал на Пиетро Масса от Италия. Виртуозният пианист също е познат на добричката публика, когато солира на нашия камерен оркестър в концерт миналата година и възторжените овации тогава доведоха до тази покана. Пиетро Масса е роден в Милано (Италия). Завършва обучението си в Париж при Алдо Чиколини. Учи композиция в родния си град при Данило Лоренцини, Аделчи Амизано и Бруно Бетинели. След като завършва класическа филология в университета, Масса получава докторска степен по музикология в Берлинския свободен университет. От 1999 г. живее в Берлин. Оттам тръгва и международната му кариера като солист. Пиетро Масса изнася концерти по целия свят, в много европейски страни, както и в САЩ, Уругвай, Бразилия, Казахстан, Япония, Турция и Украйна. Интересно е, че след интензивно проучване той преоткрива отдавна изгубената партитура на 2-ри концерт за пиано във Фа мажор оп. 92 от Марио Кастелнуово-Тедеско във Филаделфия. Първото европейско изпълнение на произведението се състои с него като солист през септември 2009 г. с Берлинския симфоничен оркестър в Голямата зала на
Берлинската филхармония. Има и издадени СД с негови записи. За фестивала в Добрич е подготвил Йохан Себастиан Бах – Голдберг вариации за пиано и
Фредерик Шопен – Прелюдии.
На 24 април ще видим Струнен квартет "Фрош“ - Негина Стоянова - цигулка, Петя Димитрова – цигулка, Мария Вълчанова – виола и Теодора Атанасова – виолончело. Всеки концерт на струнен квартет "Фрош“ е притегателно културно събитие за почитателите на камерната музика. Елитната камерна формация отдавна се е превърнала в еталон за изпълнителско майсторство от най-висока класа и за изключителен творчески усет в интерпретацията на творби в широк стилов диапазон – от класическото наследство до музиката на нашето съвремие. Съставът е носител на престижни отличия от различни фестивали, на "Кристална лира“ от СБМТД, концертира активно и осъществява редица звукозаписи. За вечерта в Добрич програмата е Йохан Себастиан Бах – Изкуство на фугата избрани контрапункти № 1, 10, 9; Дмитрий Шостакович – Струнен квартет № 10 и Морис Равел – Струнен квартет.
Закриването на Седмицата е на 25 април, петък с музикално-танцово-поетичен спектакъл Curiossas – жените извън времето и пространството. Създаден и изпълнен от Надежда Цанова - пиано, Йоана Буковска-Давидова – актриса, Веса Тонова - прима балерина, хореограф, и с участието на Росен Канев - премиер балетист. Три представителки на различни изкуства /музика, танц и поезия/ се обединяват за да представят творчеството на едни от най-големите имена на Романтизма. Изкуството, което събира е една неумолима борба. Борба, която е път – път през безкрайността. Път, който изключва линейното мислене, път през тунелите на времето.
Не пропускайте тези 4 вечери, от 18.30 ч. в Концертна зала "Добрич“ !
Програмата по дни:
22 април, вторник, 18.30 ч. - ОТКРИВАНЕ
БЪЛГАРСКИ КАМЕРЕН ОРКЕСТЪР – ДОБРИЧ С ДИРИГЕНТ АРТО ЧИФЧИЯН
КОНЦЕРТМАЙСТОР ИРИНА ОЛШАНСКА
СОЛИСТИ: БОЖИДАРА КУЗМАНОВА – ЦИГУЛКА И ЛИНКА СТОЯНОВА – СОПРАН
Програма:
Пиетро Маскани - Интермецо из операта "Приятелят Фриц“
Антонио Вивалди - Ария из операта "Баязид“
солист Линка Стоянова - сопран
Джузепе Верди - Аве Мария из оп. "Отело“
солист Линка Стоянова - сопран
Антонио Вивалди – "Годишните времена“
солист Божидара Кузманова – цигулка
23 април, сряда, 18.30 ч.
КЛАВИРЕН РЕЦИТАЛ НА ПИЕТРО МАССА, ИТАЛИЯ
Програма:
Йохан Себастиан Бах – Голдберг вариации за пиано
Фредерик Шопен - Прелюдии
24 април, четвъртък, 18.30 ч.
СТРУНЕН КВАРТЕТ "ФРОШ“
НЕГИНА СТОЯНОВА - ЦИГУЛКА, ПЕТЯ ДИМИТРОВА - ЦИГУЛКА,
МАРИЯ ВЪЛЧАНОВА - ВИОЛА, ТЕОДОРА АТАНАСОВА - ВИОЛОНЧЕЛО
Програма:
Йохан Себастиан Бах – Изкуство на фугата избрани контрапункти № 1, 10, 9
Дмитрий Шостакович – Струнен квартет № 10
Морис Равел – Струнен квартет
25 април, петък, 18.30 ч.
CURIOSSAS – жените извън времето и пространството
КОНЦЕРТ - СПЕКТАКЪЛ
НАДЕЖДА ЦАНОВА - ПИАНО, ЙОАНА БУКОВСКА-ДАВИДОВА - АКТРИСА, ВЕСА ТОНОВА - ПРИМА БАЛЕРИНА И ХОРЕОГРАФ, РОСЕН КАНЕВ - ПРЕМИЕР БАЛЕТИСТ
Всички концерти са в Концертна зала "Добрич“ от 18.30 часа
Билети на касата на Концертна зала "Добрич“ понеделник – четвъртък от 10.00 до 17.30 ч.
Цена 10 лв., за пенсионери и учащи 5 лв.