Представят в Добрич сборник, резултат от съвместна работа на български историци, изкуствоведи, военни и дипломати. Изданието е озаглавено "Докторският паметник в София. Изследвания и документи“, предаде репортер на "Фокус". Това е първото официално публикувано изследване у нас, което събира уникални и неизвестни свидетелства, свързани с историята на монумента. В Добрич изданието ще представят проф. д.изк. Благовеста Иванова, проф.д.н. Нина Дюлгерова и Радослав Симеонов, главен експерт в отдел "Военни паметници" към Министерство на отбраната.

Премиерата е на 26 юни - понеделник, от 17:30 ч. във фоайето на Регионална библиотека "Дора Габе". Автори на интересния научен труд са Елена Бугарчева, проф.д.н. Нина Дюлгерова, д-р арх. Радосвета Кирова, Радослав Симеонов и проф. д.изк. Благовеста Иванова. Основният акцент в сборника е поставен върху публикуването на неизвестни досега документи от Руския държавен военноисторически архив (Москва) и Военномедицинският музей (Санкт Петербург) в Русия. 

Те съдържат информация и данни, свързани с Освободителната за България Руско-турска война от 1877-1878 г. Разкриват се предисторията и процеса на създаването и изграждането на емблематичния Докторски паметник в София, построен с доброволни дарения, събрани от лекари, фелдшери, ветеринари и фармацевти в знак на почит и признателност към загиналите във войната медицински чинове. Допълнителен акцент към него са изследванията на съставителите, свързани с живота и дейността на Антонин Томишка – руски архитект от чешки произход, автор на проекта за паметника; с оформянето на прилежащото парково пространство около паметника; с проучване и сравнителен анализ на изписаните върху каменните блокове 531 имена с тези, които присъстват в архивните материали; с археографско изследване и бележки на публикуваните документи.

Докторският паметник, казва Радослав Симеонов: "е един от най-емблематичните и знакови монументи на София, може да бъде окачествен като първия паметник в света, посветен на медицински чинове, на хората, които по време на война извършват най-хуманното нещо – спасяват човешки животи и то с цената на своя собствен живот“.

Жулиета НИКОЛОВА