Модерен STEM център ще бъде официално открит в Основно училище "Проф. Марин Дринов“ в град Кюстендил. Това съобщиха за ФОКУС от ръководството на учебното заведение. Домакините са обединили три значими повода в едно общо тържество, което ще се състои днес от 11:00 часа във фоайето на втория етаж в училищната сграда. Празничната програма съчетава образователните иновации, дългогодишните спортни традиции и олимпийския дух.

Официалният старт ще бъде даден в двора на училището с тържествена церемония по запалване на олимпийския огън. Веднага след това, във фоайето пред новия STEM център, ще бъде подредена специална изложба на купи, медали и отличия, която ще представи историческите постижения на училищния клуб по приложно колоездене. Самата лента на новата технологична придобивка ще бъде прерязана в 11:20 часа, след което присъстващите ще имат възможност да разгледат кабинетите и да присъстват на практически демонстрации.

Празникът в кюстендилското училище е с двоен спортен юбилей – отбелязват се 40 години от създаването на училищния клуб по приложно колоездене, както и 30 години от неговия ненадминат и до днес успех в националното първенство по приложно колоездене.

Събитието съвпада и с Международния олимпийски ден – 23 юни. Българският олимпийски комитет (БОК) отбелязва празника с поредица от спортни прояви, демонстрации и инициативи в цялата страна.

В духа на олимпийските ценности, деца от Олимпийски клуб "Дриновци" при ОУ "Проф. Марин Дринов" се включиха активно в националния художествен конкурс "Добродетелите в спорта", организиран от Националната олимпийска академия (НОА) към БОК. Творбите на малките кюстендилци бяха представени по време на 44-тата сесия на НОА, която се проведе в базата на Националната спортна академия в град Несебър. За достойното представяне и активната позиция, председателят на клуба  Иван Костов отличи всички участвали ученици с почетни грамоти.