С открит урок, забавни игри и куиз, посветен на водата, РИОСВ – Смолян, сдружение "Млади изследователи за младежко развитие“ , Клуб на жените Родопчанка, ученици от Смолян и Рудозем отбелязаха Световния ден на водата - 22 март.

В рамките на тазгодишната кампания, която се проведе под мотото "Където водата тече, равенството расте", в периода 16-22 март сред училища в общините Смолян, Рудозем и Чепеларе беше проведена информационна кампания, след която възпитаници на ОУ "Проф. д-р Асен Златаров“ и ОУ "Стою Шишков“ град Смолян, организираха празници за водата. По време на събитията, ученици представиха свои проекти и рисунки с призив да опазим ценния ресурс .

На 16 март 2026 г., експерти от инспекцията гостуваха на учениците от V клас при СУ "Отец Паисий“, където проведоха беседа с фокус върху безопасната вода и санитарните условия като човешки права и ключови фактори за равенство между половете. В края на срещата децата решиха успешно занимателна игрословица, свързана със Световния ден на водата.

На 18 март в Младежкото пространство – Смолян, предоставено от сдружение "Млади изследователи за младежко развитие“– Смолян се проведе интерактивен куиз за водата и природата "Водна мисия“. На срещата присъстваха представители на Клуб на жените "Родопчанка“ – Смолян, Център за развитие на човешките ресурси – Смолян, ученици от VIII до XII от СУ "Св. Св. Кирил и Методий“ – град Рудозем, ЕГ "Иван Вазов“ и ППМГ "Васил Левски“ – град Смолян. Участниците демонстрираха завидни знания по темата и отправиха своя призив за опазването и разумното ползване на един от най-ценните ресурси – водата.