Над 15 милиона лева са предвидени за подпомагане на млади фермери в България. Крайният срок за кандидатстване е краят на януари 2023 година, информира областната администрация в Русе.



До 31 януари се удължава приемът на проекти по подмярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани" от мярка 6 - "Развитие на стопанства и предприятия" на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 година.

Целта е повече млади земеделски производители да се възползват от подпомагането по Програмата. Процедурата е насочена към подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на младите стопани в България.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 15 500 000 евро, като подпомагането за един млад фермер е в размер на левовата равностойност на 25 000 евро.

Според областния управител на Русе Анатоли Станев подобна мярка ще бъде от реална полза за младите земеделски стопани и ще ги подпомогне със свеж финансов ресурс в дейността им.

Станев отчита и факта, че желаещите да участват по процедурата следва да имат предвид, че в рамките на настоящия прием имат възможност да се възползват от безвъзмездно изготвяне на бизнес план и предоставяне на консултантски услуги от страна на териториалния областен офис в Русе към Националната служба за съвети в земеделието.

Допустими кандидати по подмярката са земеделски производители – физически лица, еднолични търговци или ЕООД, които отговарят на три условия. Кандидатите трябва да са регистрирани за първи път като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани; икономическият размер на стопанството да е в границите между 8 000 и 16 000 стандартен производствен обем (СПО) и да са на възраст от 18 навършени до 40 навършени години (включително) към датата на подаване на проектното предложение.

Приемът на проектни предложения по подмярка 6.1 започна на 1 ноември миналата година с обявена крайна дата 6 януари 2023-а. Според справка в ИСУН до 6 януари са подадени 348 проектни предложения със заявена финансова помощ за общо 8,7 млн. евро. Удължаването на срока до 31 януари ще даде възможност повече кандидати да се подготвят и да комплектоват всички документи. Така ще се гарантира също по-ефективно и ефикасно управление на финансовите средства.

Пълният пакет документи по процедурата (условията за кандидатстване, условията за изпълнение и приложенията към тях) е публикуван на интернет адреса на Министерството на земеделието: www.mzh.government.bg  и на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове: www.eufunds.bg.