Русенският университет подписа меморандум за сътрудничество с водещи организации в науката

© Facebook
Ректорът на Русенския университет доц. д-р Десислава Атанасова изтъкна, че Меморандумът цели "съвместни научни и приложни дейности и инициативи, включително провеждане на съвместни научни изследвания, разработване на образователни материали, нови подходи, модели и концепции за създаване, тестване, прилагане и валидиране на иновативни бизнес модели“. Доц. Атанасова подчерта още, че "социалните иновации трябва да са приложими в обучението и практиката на студентите и специалистите и да са базирани на принципите за трансфер на знания и споделяне на опит.“ Меморандумът предвижда още проектиране, организиране и провеждане на съвместни обучения за студенти и/или практикуващи, включително за нуждите на трети страни.
На подписването на Меморандума присъства акад. Христо Белоев – почетен ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет и ръководител на проект "Русенски изследователски университет“. Той приветства участниците и подчерта съществуващите в университета значителни възможности за провеждане на фундаментални научни изследвания с партньори от различни страни, наличния потенциал и експертиза на установените научни групи в проекта "Русенски изследователски университет“ в научни области в инженерни, технически и хуманитарни направления.
Гл. ас. д-р Мартин Иванов от Института по философия и социология при БАН обясни, че привличането на младите хора към науката е стъпка напред за подкрепа на социалните иновации. Д-р Иванов, който е и ръководителят на проекта "Общности на грижата“ поясни, че Меморандумът стъпва на "споделените ценности и цели в областта на научните изследвания и иновациите, висшето образование, професионалното развитие, управлението на социалните дейности, бизнес моделирането, домашните грижи и социалните иновации“.
Според д-р Георг Милденбергер – ръководител на Центъра за социални инвестиции към Университета в Хайделберг – "съвременният сблъсък с глобални предизвикателства налага смели, системни и иновативни подходи“. Решението може да бъде именно в социалните иновации, "но и те като технологичните иновации се нуждаят от оценка на дългосрочното си въздействие при засилено взаимодействие на заинтересованите страни и техните потребители.“, подчерта д-р Милденберг, който е и координатор на научния екип по проекта "Общности на грижата“ по програма Дунав.