Ритуал-поклонение пред паметника на Шести артилерийски полк

©
В отдаването на почит пред паметника на Шести артилерийски полк днес освен учениците от клуб "Памет“ се включиха представители на военно-патриотични организации, политически партии и Военния духов оркестър на Военно формирование 22 220.
След поражението и подписания Ньойски договор (1919 г.), войниците и офицерите от Шести артилерийски полк се завръщат от фронта в Сливен в пълна мизерия. Не "благодарните потомци", а самите те - оцелелите, болните, осакатените, вземат решение да отдадат чест на другарите си - "на тези, които завинаги останаха по бойните полета“. В началото на 1923 г. командирът Стефан Сотиров издава заповед и назначава комитет, който да събере дарения за построяването на паметника за "загиналите светци в името на Отечеството и за утеха на вдовиците и сираците им". 232-ма обикновени войници, въпреки недоимъка си, даряват по 100 лева и така започва история на монумента.
Паметникът на славния Шести артилерийски полк е открит на 23 ноември 1924 г. Композицията е внушителна, висока е около 7,5 метра. Върху постамент и колона се е изправил артилерист с насочена към Одрин ръка. До него е планинско оръдие "Шкода" с пречупена ос и разбито дясно колело - символ на покрусата на народа. Върху паметника са изписани имената на близо 380 загинали командири и войници от полка.
През 2020 година приключи първият етап от реставрацията на паметника. С помощта на Министерството на отбраната и дарителската кампания, бетонната фигура бе подменена с реплика от месинг. Проектът и пластичният модел на обновения монумент са дело на скулптора Стефко Кънев, с помощта на скулптора Кирил Стоянов и художник-реставратора Мартин Добрев. Предстои прокарването на нова улица през района на бившия Зенитен полк, където се намира монументът, а това ще осигури достъп за масово обществено поклонение пред сливенските герои от Одрин, Люлебургас, Дедеагач и Демирхисар, Чаталджа и Дойран.