Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов проведоха поредна работна среща, на която беше обсъдена възможността във Варна да бъде създаден Регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на "Топлоцентрала“ в София. Още преди година, по време на годишната среща на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства в света - IETM, като място за реализация на идеята беше посочена Магазия №7 – бивш пристанищен склад, който се намира в атракционната зона на Морска гара.
В срещата се включиха още директорът на общинската дирекция "Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, представители на ръководството на TЕH (Trans Europe Halles), директорът на първия в България РЦСИ "Топлоцентрала“ - Веселин Димов, представители на Инициативната група – обединение на варненски културни оператори, артисти и граждани и други организации за съвременни изкуства от България и чужбина с опит в адаптирането на бивши индустриални пространства в алтернативни сцени. В разговорите участва и Димитър Николов - директор на Клон – териториално поделение "Пристанище Варна", тъй като обектът е собственост на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ).
Варна определено има необходимост от подобно пространство, което с общи усилия да превърнем в средище за съвременните сценични изкуства и инкубатор за таланти в морската столица, сподели по време на срещата кметът Коцев. Той благодари на всички организации, които активно работят за реализацията на идеята и каза, че и в бъдеще ръководството на Община Варна ще продължи да разчита на техния опит и експертиза. Преди това трябва да бъдат изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза още Коцев.
Представителите на TЕH разказаха, че организацията има опит в трансформацията на повече от 2000 пространства по света, които местните общности са пожелали да съхранят и развият като алтернативни средища за съвременно изкуство. В международната мрежа членуват над 500 структури от 60 държави, осигуряващи подкрепа за независимите културни сектори и тяхното развитие в различните страни. Организацията разполага с голям ресурс от експерти в различни сфери, които да консултират целия процес. За реализацията на проекта във Варна е предложена Магазия №7, тъй като варненци и гостите на града припознават мястото като зона за прекарване на свободното време – то е комуникативно, вече е добре разработено, а сградата е в добро състояние.
Директорът на "Топлоцентрала“ Веселин Димов, който е и член на IETM и ТЕН,
сподели собствения си опит и определи създаването на РЦСИ във Варна като
амбициозно, но възможно начинание. Центърът в София е започнал дейност след
седем години подготовка, но натрупаният опит ще подпомогне процесите в морската столица, както и в бъдеще ще съдейства за организирането на събитията тук.
С представителите на контактната група бяха обсъдени опитът и възможностите
проектът да потърси финансова подкрепа не само от местния бюджет, но и от
финансовите инструменти на Европейския съюз. По думите на зам.-кмета Павел
Попов е реалистична прогнозата проектирането на обекта да бъде заложено в
бюджета на Община Варна за 2026 г. По думите му администрацията вече е провела разговори с ръководството на Държавното предприятие "Пристанищна
инфраструктура“ относно възможностите за трансформацията на обекта в
пространство за съвременно изкуство и формата на управлението му след
реализацията на проекта.
По време на срещата стана ясно, че идеята е обсъдена и с представители на
правителството. Ще бъде формирана работна група, в която да бъдат ангажирани
ключови институции, наред с представители на културния сектор и местната
общност. Тя ще разпише пътната карта за реализиране на проекта по етапи, като
един от тях вероятно ще бъде провеждането на международен архитектурен
конкурс.
Кметът