Районна прокуратура - Пловдив и ОДМВР успяха да разкрият документа измама с помощни средства за хора с увреждания, предаде репортер на "Фокус" от брифинга на прокуратурата по-рано днес.

Мащабна схема е за източване на средства чрез документи с невярно съдържание и несъществуващи такива. Парите са получавани от държавния бюджет и в частност от бюджета Здравна каса Пловдив.

"През юли 2022 са извършени промени за медицинската експертиза и правилника за прилагането й, като въз основа на промените изискването за получаване на помощни средства за лица с различна степен на инвалидност се изисква пряк и недосредствен преглед на същите лица от лекари от съответната специалност, които да удостоверят необходимостта от това.

Създаденото дружество е в Пловдив, което е принципал на медицински център. То не е извършвало абсолютно никаква друга медицинска дейност. Създадени са 4 експертни комисии, всяка по двама лекари- УНГ, неврологиа, хирургична и ортопедична", коментира районния прокурор Петър Петров

"Управителят на медицинския център има две дружества и магазин, чрез които е доставял и предлагал тези тези помощни средства. Успявали са да си намират лица инвалиди. Създадени са били протоколи, които са удостоверявали необходимостта от съответните помощни средства. Тези лица са получавали кодове от Здравната осигурителна каса, които са предоставяли на двете дружества, които са предлагали помощните средства. На някои лица са били закупувани средства, а на други - не", допълни той.

Към този момент има 730 протокола за лица с инвалидност, без да има реално такава прегледи, има установени 27 протокола на починали лица.

Общата сума 815 хиляди лева, за което са привлечени към отговорност лицата със свързани със случая.

За период от 1 година са създадени над 8 хиляди протокола и сумата надвишава над 5 милиона лева.

При акция на полицията на 28 август са установени и задържани лицата. Общо са направени 16 претърсвания и изземвания на адреси и помещения.

Извети са внушително много документи, които имат отношение по производството - общо 50 флаш памети с данни, парична сума от 30 хиляди лева, 10 компютъра и електронни подписи на лекарите членове на комисии за подписване на протоколи.

Разпитани са над 500 свидетели. В хода производството са задържани 7 лица с заповед за 24 часа, в последствие са повдигнати обвинения на 8 лица, които са под стража за 72 часа.

По време на акцията главният извършител в престъпната дейност се е намирал в чужбина по работа. Полицията е взела всички мерки да бъде задържан на българска територия при кацане.

Трима служители на фирмата са привлечени за помагачество, а 4 лекари са като съставители на документите.

Прокурор Пехливанов сподели,че до съдебното производство е образувано е в края на април 2023 като сигнал от РЗИ и икономическа полиция.

Акцията е започнала след сигнал на трима души от Пазарджик, които никога не са били на преглед и не са получили помощни средства, но при запитване от страна на РЗИ относно центъра те са разбрали за използването на имената им.