Безплатни посещения в три от своите експозиции организира Регионален исторически музей - Велико Търново в Нощта на музеите и галериите на 17-ти май. От 17:30 до 23:30 часа в събора с вход свободен ще са музеите "Сарафкина къща“, Възраждане и Учредително събрание“ и Мултимедиен посетителски център "Царевград Търнов“.

Специалната за събитието програма в "Сарафкина къща“ включва работилници за плъстене на жива вълна и квилинг (хартиен филигран). Заниманията ще бъдат водени от майстора-плъстар Ивелина Митева и участнички в Клуба по битова култура към Народно Читалище "Надежда 1869“. Желаещите ще могат да се включат в изработването на изделия от нетъкан текстил "плъсти“ - традиционен български занаят, чийто корени могат да бъдат открити в далечното минало. Специално внимание ще бъде отделено на квилинга - занаятчийско изкуство, набиращо все по-голяма популярност, при което се твори с ленти от навита хартия. В изработката на различни произведения /картички, бижута, картини и тн./ ще се включат и ученици от ЧПГ "АК-Аркус“.

Освен постоянната експозиция в музей "Възраждане и Учредително събрание“ В Нощта на музеите ще може да се види и изложбата "Археологически разкопки и находки от праисторията до по-нови времена“ с непоказвани досега материали от проучванията през последните 15 години.

В Мултимедийния посетителски център "Царевград Търнов“ в съботната вечер ще има анимация. Посетителите ще бъдат посрещани от знатни люде – боляри и болярки, а при обиколката в експозицията ще се срещнат с грънчар, граматик, виночерпец, царедворци и още от "оживелите“ персонажи в мултимедийния център. Като част от реконструкциите на пир в залата "Царската трапеза“ ще има и дегустация на вина.

Още 5 локации във Велико Търново отварят врати за европейската инициатива Нощ на музеите и галериите 2025 на 17 май. Това са ХГ "Борис Денев“, Хан "Хаджи Николи", галерия "Наратива", Изложбени зали "Рафаил Михайлов" и Факултета по изобразително изкуство на ВТУ "Св.св. Кирил и Методий“.

Европейската Нощ на музеите и галериите се организирана за първи път през 2005 година от френското Министерство на културата. За няколко години инициативата се разпространява успешно в цяла Европа. По своя формат събитието е отворена програма към възможно най-широк кръг от хора, които имат възможност не само да се докоснат до ценностите, които музеите предлагат, но и до техните послания. Инициативата е най-значимата общоевропейска музейна изява – в нея се включват над 4000 музеи и галерии от 40 европейски държави.

По инициатива на Регионален исторически музей-Велико Търново от 2007 година събитието се провежда и в старата столица.