Регионална здравна инспекция – Кюстендил организира кампания, посветена на 31 май – Световен ден без тютюнопушене, предаде "Фокус“. Кампанията ще обхване общините Кюстендил и Дупница, като гражданите ще могат да видят демонстрации на ефекта от тютюнопушенето върху човешкия организъм, ще научат факти за устройствата за пушене, ще имат достъп до безплатно измерване на количеството въглероден оксид и ще имат възможност да спечелят награди.

В кампанията могат да се включат както пушачи, така и непушачи, тъй като тя има и превантивна цел. Днес инициативата ще се проведе в Дупница. Началото е 10.30 часа на площад "Свобода“. На 30 май, в същия час, кампанията продължава на площад "Велбъжд“ в Кюстендил.

Всяка година на 31 май Световната здравна организация отбелязва Световен ден без тютюнопушене. Съгласно публикуваната информация от Световната здравна организация мотото на тематичния ден за 2025 г.: "Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите“.

Темата на Световния ден е свързана с дизайнерските характеристики и стратегиите, които правят никотина и тютюневите изделия привлекателни, включително ароматите, които продължават да примамват децата и младите хора към никотинова зависимост. По данни на СЗО във всички държави младите хора използват в по-висок процент електронни цигари спрямо възрастните.