170 години от учредяването на Първото българско народно читалище отбелязаха днес пред дома на Димитър Начович в Свищов. 

Празнични слова пред къщата, която е първи дом на културната институция произнесоха председателят на ПБНЧ "Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856" Пламен Александров и заместник-кметът на община Свищов Анелия Димитрова. Председателят на читалището подчерта, че 170 години е цифра достойна не само за уважение, но и за преклонение, защото само две други институции по нашите земи са по-стари от Свищовското читалище и това са училището и църквата, като допълни, че на 30 януари 1856 година се е състоял формалният акт на учредяване на тази организация, която са решили да нарекат "читалище", но всъщност неговата дейност започва много по-рано, защото основната му цел е била просвещението на народа.

В своето слово Анелия Димитрова допълни, че Читалището не е просто сграда, а съдържание и духовен храм, който е пазител на нашите културни ценности, на нашите културни традиции на непокорния буден български дух и все още просвещава.

"В динамиката на съвременния свят читалищата в България търсят своя път, начин и форма да се модернизират и да се трансформират в едни образователни, културни, социални и споделени пространства, при използване на всички възможности, ресурси и идеи", каза още Димитрова. 

Цветя на паметната плоча пред дома на Димитър Начович поднесоха също генералният директор на БТА Кирил Вълчев, секретарят на Общината Любомира Петрова, българският културолог, експерт по медии и журналистика Георги Лозанов, директорът на дирекция "Култура и културно наследство" в община Свищов д-р Росен Маринов, представители на културни и образователни институции, общински съветници, граждани, общественици, и др.