Първият трансграничен парад "Парад на Дунав - два флага, една река“ събра днес хиляди зрители по бреговете на Русе и Гюргево. Организирана от Община Русе и румънската асоциация "Арпатия“, с подкрепата на Община Гюргево, мащабната проява е пряко обвързана с Българското председателство на Дунавската стратегия и е официално включена в календара на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Сред официалните гости бяха кметът на Русе Пенчо Милков, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Павлета Пеловска, заместник-министърът на туризма Георги Тодоров, извънредният и пълномощен посланик на България в Румъния Н.Пр. Радко Влайков, кметът на Гюргево Адриан Ангелеску, депутати, заместник-кметът на Гюргево Йонел Мускалу, заместник областният управител Валери Йорданов, председателят на Общинския съвет в Русе акад. Христо Белоев, заместник-кметовете Златомира Стефанова, Димитър Недев и Борислав Рачев, общински съветници и представители на местните власти и държавни власти.
В обръщението си към присъстващите кметът на Русе заяви, че с това събитие реката обединява жителите на двата града в общ стремеж за по-свързана, по-силна и по-видима Европа. "Този парад е ясен знак, че Русе и Гюргево създават обща история. Откакто сме част от Шенгенското пространство, реката вече не разделя Русе от Гюргево, а съединява двата града“, каза кметът. Той заяви, че се надява както българската държава, така и европейските институции да насочат в бъдеще достатъчно инвестиции по дунавския бряг, за да може България, подобно на останалите крайдунавски страни, да извлече максималната полза от реката и нашето общество да се обогатява материално и духовно. "Искам да изразя дълбоката си благодарност към нашите партньори от асоциация "Арпатия“ и Община Гюргево, към ОП "Русе арт“, към стотиците участници, които превърнаха реката в празнична алея. Нека пазим духа на Дунав и да го превръщаме в двигател на нашия общ прогрес“, допълни Милков.
Арх. Павлета Пеловска изрази увереност, че след години това първо издание на парада ще бъде възприемано като събитие, което е положило основите на едно още по-задълбочено сближаване между общностите от двата бряга на реката. От своя страна, заместник-министърът на туризма Георги Тодоров акцентира върху огромния потенциал на река Дунав като дестинация за устойчив международен туризъм и съвместни стратегии между България и Румъния.
Стартът на дефилето с над 250 лодки бе даден в района на Дунав мост с впечатляващ спектър от дневни фойерверки. В парада се включиха емблематичният круизен кораб "София“ и 34-метровият български съд "Осъм“. Спектакълът бе допълнен от димни ефекти в цветовете на двата национални трибагреника, които бяха развети от двете страни на реката. Кулминацията на вечерта бе майсторското 30-минутно акробатично авиошоу на "Ястребите на Румъния“, които изписаха в небето над Русе и Гюргево послание за единство. Пилотите, които са членове на Националния акробатичен отбор на северната ни съседка, изпълниха впечатляващи демонстрации по висш пилотаж и въздушна акробатика.
Вечерта завърши с концерт на емблематичната група "Остава“, която събра поколения русенци на брега на реката.




19:38 / 28.06.2026
340



