Ние ще обследваме сградите, метростанциите, обществения транспорт, светофарните уредби, защото те са изключително важни, за да излезем на улицата - дори незрящи, и да сме достойни граждани, да вървим по своя път без да имаме нужда от чужда помощ. Това заяви председателят на Комисията за защита от дискриминация Елка Божова, съобщи КЗД за ФОКУС.

Днес Комисията даде начало на нов етап от националната кампания "Достъпна България“, насочен към подобряване на достъпната среда за хората със зрителни увреждания. Първата съвместна проверка беше извършена тази сутрин на метростанция "Сердика“ с участието на представители на Центъра за градска мобилност, директора на "Метрополитен“ инж. Николай Найденов, Съюза на слепите в България и експерти в областта на достъпността.

В рамките на инициативата участниците проследиха маршрутите и пешеходните пространства, по които незрящи хора се придвижват до влаковете на метрото, като бяха обсъдени съществуващите предизвикателства и възможностите за подобряване на средата.

Проверките ще продължат и на други обществени места, като целта е да бъдат идентифицирани конкретни пречки пред свободното придвижване на хората със зрителни увреждания и да бъдат предложени решения за тяхното отстраняване.

Основен партньор на инициативата е Съюзът на слепите в България, с който Комисията за защита от дискриминация има подписан меморандум за съвместни действия и въвеждане на добри практики за подобряване на достъпността за хората със зрителни увреждания.

Чрез безсрочната кампания "България – достъпна за всеки“ КЗД цели да насърчи институциите да предприемат конкретни мерки за осигуряване на пълноценен достъп до обществените пространства за всички граждани. Посланието на инициативата остава непроменено – България трябва да бъде място, в което всеки човек може да се придвижва, живее и участва равноправно в обществения живот.