"Спешни състояния в кардиологията" събра на едно място медици от цялата страна. Научният форум се организира от Дружеството на кардиолозите в България и предизвика огромен интерес, съобщиха от ВМА. Бяха включени различни теми от областта на спешната кардиология, простиращи се от ритъмните нарушения, през острите коронарни синдроми, специфични проблеми при жените, при много възрастните, в онкологичната популация и много други.

В кардиоонкологичната сесия участие взеха проф. Лилия Демиревска и д-р Пламен Панчев от Клиниката по кардиология на ВМА. Те представиха презентации за белодробната емболия при пациентите с рак – състояние, водещо до лоша прогноза, повишен риск от кървене и потенциал за забавяне и прекъсване на противотуморната терапия. Сесията възбуди дискусия и отвори въпроса за липсата на достатъчно специалисти в областта на кардионкологията и на систематизиран и достатъчно задълбочен подход за оценката и проследяването на пациентите, подложени на терапия за рак, в България.

Това даде основание да се формира работна група към Дружеството на кардиолозите в България с председател проф. Демиревска, чиято цел ще бъде популяризирането и изграждането на стратегии на национално ниво за подобряване на кардиологичната грижа в тази уязвима популация – пациентите с карциноми.

Проф. Лилия Демиревска участва като лектор и модератор и в друга сесия, посветена на също така чувствителна тема на съвременната медицина – оценка и поведение при пациентите в старческа възраст с frailty.

Frailty или още крехкост и уязвимост е често срещан клиничен синдром при възрастни хора, който носи повишен риск от лоши здравни последици, включително падания, инцидентна инвалидност, хоспитализация и смъртност. Поради застаряване на населението, лекарите все по-често се изправят пред специфичните грижи и проблеми при пациентите със сърдечни заболявания и това състояние. И докато в Европа оценката и скрининга за frailty става стандарт във всички лечебни заведения и спешните звена, в България липсва държавна политика за гериатрична оценка и грижа. За съжаление липсва и специалност гериатрия.