Известният по цял свят полярен изследовател и Почетен гражданин на Община Лясковец проф. Христо Пимпирев се срещна с хора от града. Той представи своя книга в Музея на гурбетчийското градинарство, като това направиха и журналистът Иглика Трифонова, и белетристът Димитър Томов, предаде кореспондент на "Фокус“.

Христо Пимпирев се срещна с кмета и председателя на ОбС, пред които припомни как преди повече от 20 години, през 2003-а е кръстил един от най-високите върхове /1473 м./ на Антарктида, именно на родния си град.

В Музея на градинарството, пред многобройна публика, професорът сподели колко добре се чувства сред своите съграждани винаги, когато се завръща тук, където спомени за уличките, за манастира, за детството и за любимата му баба Елена, нахлуват всеки път.

"Съгражданинът ни е доайен на българската антарктическа програма, участник в Първата национална антарктическа експедиция през сезон 1987/88 и до днес е лидер на ежегодните национални научни кампании в Антарктика. Българската база е в залива Емона на о. Ливингстън, която от 33 г. българите строят с много любов и хъс. През последните три години, благодарение и на кораба "Св. Св. Кирил и Методий“, нашите полярници имат вече нова лаборатория, къщи, спомагателни постройки и всичко това дава фронт за развитие на всички млади учени в бъдеще да отидат там и да изследват Антарктида“, разказват от Общината.

Творческата среща-разговор в лясковския музей бе част от програмата на десетото издание на "Фоайе на книгата с автограф“. Заедно с Иглика Трифонова, проф. Пимпирев представи биографичната си книга "Антарктически стопаджия“. Лясковчани имага възможността да се запознаят и с разказите на Димитър Томов - 

"Нос Павликени". Книжното издание разказва за нос Павликени, намиращ се също в Антарктика, на о. Гринуич. 

"Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на остров Ливингстън в архипелага Южни Шетландски острови носят името на именития ни съгражданин Христо Пимпирев. Друго, което сподели със своите съграждани беше разказ за скорошното му завръщане на родна земя от ХХХIII-ата Национална антарктическа експедиция. В рамките на Експедицията била завършена и официално открита сградата на новия лабораторен блок и са реализирани изследвания по множество научни проекти, част от които международни, с участието на учени от Румъния, Черна гора, Абу Даби, Гърция, Колумбия и Португалия, разказа професорът на лясковчани“, обясняват още от Общината.