На пресконференция областният управител Методи Марков и кметът на Община Казанлък Галина Стоянова подписаха споразумение, съгласно което Областна администрация – Стара Загора ще е основен партньор и изпълнител на дейностите по проекта за консервация на Дом-паметник Бузлуджа.
Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) с водещ партньор Община Казанлък. Невалидността на проведения на 17 ноември референдум в Казанлък, на който гражданите трябваше да отговорят на въпроса дали подкрепят местната администрация да поеме управлението на паметника за срок от 10 години, наложи Областна администрация – Стара Загора да излезе от първоначалното споразумение по проекта, по което беше партньор в частта по предоставяне на управлението на паметника на Община Казанлък.
За да не спре това изпълнението на концепцията, която е на стойност почти 30 милиона лева, бе сключено ново споразумение, съгласно което Община Казанлък остава водещ партньор, а като основен партньор Областна администрация ще извърши всички дейности по разработване на работния проект, строителните дейности и контрола, като това ще бъде осъществено в сътрудничество с администрацията в Казанлък.
Партьор по проекта е и фондация "Проект Бузлуджа“. Методи Марков заяви, че след приключването на проекта държавата трябва да вземе решение как да продължи стопанисването на монумента. Той допълни, че предстои да бъде уреден и статутът на земите под паметника, който се намира на два имота, собственост на Министерството на земеделието.
След прехвърляне на паметника в рамките на единия имот, той ще може да бъде актуван и теренът да бъде предоставен на Министерството на културата, което ще даде възможност да бъдат осъществени всички необходими инфраструктурни дейности.
"Според мен това споразумение е най-добрият начин да разрешим два проблема, които касаят обществото – единият е реализирането на проектите на общините Казанлък, Павел баня и Мъглиж, а другият – да съхраним един паметник, който към момента има нужда от аварийни ремонти" каза кметът на Казанлък Галина Стоянова и подчерта, че за това няма да бъдат похарчвни средства от бюджета нито на държавата, нито на Община Казанлък. Тя посочи, че концепцията трябва да бъде подадена към финансиращия орган до 11 февруари.
Галина Стоянова отбеляза, че областният управител Методи Марков е използвал всички възможности, за да накара държавата да влезе във функциите си в грижата за един такъв значим национален паметник.
Проектът за Бузлуджа ще бъде реализиран
©
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
Протестиращи се събраха пред Съдебната палата в София, искат смян...
20:14 / 21.01.2026
Родилното отделение в Разлог получи най-висок клас кардиотокограф...
19:54 / 21.01.2026
Общинските власти с призив към шофьорите, заради снеговалежите в ...
19:42 / 21.01.2026
Опасност от свлачище ограничи движението по пътя София – Ботевгра...
19:50 / 21.01.2026
Зоопарк Стара Загора отпразнува Бабинден
19:30 / 21.01.2026
58 са родените бебета във Велико Търново през 2026-а, днес орисах...
18:30 / 21.01.2026
Актуални теми



22:00 / 18.12.2024
1463




