Какво е общото между кралица Елизабет, принц Чарлз, холандската кралица Беатрис, бившия английски премиер Тони Блеър и рокдинозавъра Миг Джагър? Всички те стъпват по ръчно тъкани чипровски килими. Уникати притежава замъкът "Ануик", където е заснет филма "Хари Потър Рисунки с конци“.

Това са прочутите чипровски килими. Тъкането им е магия, а майсторлъкът е от векове. Майки и баби предават уменията си на своите дъщери. И не само им дават занаят в ръцете, но и ги посвещават в семейна тайна, която да пази дома им. Тъкането е привилегия за жените, но има и мъже тъкачи. Готовите килими привличат със своите композиции, орнаменти и цветове. ЮНЕСКО призна традицията за производство на чипровските килими за световно културно наследство след Бистришките баби и нестинарството.

Векове наред в Чипровци, или както е бил известен в миналото като Кипровец, се изработвали уникални по своята хубост килими. Началото е някъде през ХVII век. По онова време селището било оживено, отглеждали се много овце, от които се добивали големи количества вълна. Тогава във всяка къща имало стан и се тъчели килими, не за собствена употреба, а за нуждите на пазара. Първите килими били наречени бакамски (бакам е вид южно дърво, от което се добива червена и черна боя) или гарибалда (къса връхна дреха). Триъгълникът е основният им мотив, а багрите са студени, светли. Ако триъгълникът е обърнат с върха нагоре, символизира мъжкото начало, ако е с върха надолу - женското. Ромбовете пък олицетворяват безкрайността, вечността и човешката сексуалност.

Получени са от естествени багрила. Тогава е тъкан и моделът каракачка (черноока булка). Смята се, че каракачката е символно изображение на богинята на плодородието. Този вид килими са в два цвята - червено и черно или червено и бяло. Образците на килими бакамски и каракачка са се появили много по-рано от XVIIв. и са се развивали като художествено производство едновременно с процъфтяването на Чипровската златарска школа. Тези килими нямат аналози в света.

Периодът на разцвет на чипровските килими е до Освобождението. Майсторките черпели вдъхновение директно от природата - птици, цветя, храсти, дървета, небесни тела - стилизират ги в изобразителни орнаменти и ги съчетават в цялостни композиции. Червеният и черният цвят стават основни. Палитрата от жълти, кафяви, сини и зелени тонове се обогатява с бял и виолетов цвят. Най-характерни от този период са моделите "Венците", "Лозница", "Колата", "Цвекетата", "Птичи гнезда", "Диреците", "Големи куки", "Крилцата", "Перцата", "Четирите окца", "Бибиците" и др. Само Втора турска армия закупувала по 8 000 килима годишно за постеля и молитва. През 1878 г. са изтъкани 14 000 кв.м.

Година по-късно жителите на Чипровци подаряват на княз Дондуков най-големият изтъкан дотогава килим - с размери 7 на 6 метра. По-късно такива килими започват да се търсят за министерските кабинети и домовете на заможните граждани.

Всеки член на семейството вземал участие при обработката на вълната и подготовката за тъкане, дори мъжете. Момичетата от малки били край становете на майките си. Още преди да навършат 10 години, вече били направили първия си опит в тъкането. С продажбата на килимите жените издържали семействата си. Килимите са част от чеиза на чипровска булката или дар от свекървата за младото семейство, или поднасяни като дар при раждане. С килими се застилали и ковчезите на покойниците, за да отидат в отвъдното с тях. Килими се дарявали на църкви и манастири с молитва за берекет и благодат. В Чипровци вярват, че техните килими закрилят дома и носят късмет на обитателите му.

Магията на чипровските килими идва от цветовете им, тъй като вълната се багри и досега с естествени багрила. Например от листата на дюлята се получава бледорозов цвят, от ореховата шума - кафяв, от сърцевината на дърво - червен, от листата на прасковата - зелен. Цветовете са ярки, наситени и не избледняват във времето.

От Освобождението до днес e т.нар. орнаментален период на чипровските килими. Промяната в бита и конкуренцията на вносните килими налага разширяване на цветовата гама и орнаменталните мотиви. Въвеждат се химическите бои и чужди мотиви. Чипровските килими печелят златни медали на изложенията в Брюксел, Лондон, Лиеж, Анверс, Пловдив и влизат в колекциите на повечето европейски музеи. О този период са моделите "Куфарите", "Циганка", "Саксиите", "Медальонът", "Кавказкото" и др.

Когато си тръгва от България след завършване на мисията си, всеки дипломат си купува и чипровски килим. Чипровски килим  издирват и събират различни колекционери в България и по-света.

Историческият музей в Чипровци притежава килими, изработени от 17 до 21 век и има какво да покаже, ако го посетите. Там ще научите любопитни и много интересни истории и легенди свързани с чипровските килими, прославили градчето далеч по света.

На 26 и 27 април в Чипровци ще се проведе за девети път Фестивал на чипровския килим. Организаторите от общината се предвидила богата културна програма - демонстрации на процесите свързани с изработването на чипровския килим, ревю на аксесоари с орнаменти от чипровски килими, детски конкурс за рисунки на открито с мотиви от чипровския килими, изложба на чипровски килими, изработени от Райна Минчева, по повод сто години от рождението й. Затова и организаторите канят всички, които се интересуват и искат да видят уникалните чипровски килими да посетят Фестивала и прекарат два незабравими дни, изпълнени с красота и настроение.

Ирена Данаилова