Традиционният Празник на пеперудите стартира край Кюстендил, предаде "Фокус“. От 16.00 часа в село Раждавица ще бъде пресъздаден обичаят "Пеперуда“ или "Вай Дудуле“. Това е един от най-разпространените обреди за предизвикване на дъжд. Малките участници н тридневния празник ще заснемат ритуала, а след това ще направят видеа и снимки.

Програмата продължава на 5 юли от 11.00 часа в село Полска Скакавица. Предвидено е официално откриване на празника, а след това представяне на видовете пеперуди и изложба. Ще има занимателни и спортни игри - дърпане на въже , стрелба с лък, скачане с чували, музика и настроение.  От 12.00 маса ще бъде организиран "Карнавал на пеперудите“ с конкурс за най-атрактивен костюм на пеперуда. Програмата ще продължи с разходка по екопътеката до водопада.

На 6 юли в село Раждавица, местността Чардака, ще бъдат организирани семеен празник сред природата, занаятчийски работилници, забавни игри и откриване на изложбата "Природата е храм".