Групата на кюстендилските художници ще представи изложба в Българския културен институт в Прага. Това съобщи за "Фокус“ Владимир Шунев – художник, председател на представителството на Съюза на българските художници – Кюстендил и председател на Групата на кюстендилските художници. Гостуващата изложба ще бъде открита тази вечер от 18.00 часа.

"В представителната ни изложба има творби на 37 автори. Това са съвременни автори. Ние представляваме съвременните представители на кюстендилската изобразителна школа. Изложбата вече е подредена и очаква официалното откриване“, каза Владимир Шунев.

През 1924 г. Владимир Димитров – Майстора се установява в Кюстендилско и около него спонтанно се обособява група от също така вдъхновени художници. Те често му гостуват, работят заедно, беседват, учат се от него. По този начин въз основа на общи идейни и творчески принципи с тези на Майстора, без художниците да губят своята индивидуалност, израстват значими творци, които заедно с други наши художници определят националните измерения на изобразителното ни изкуство.

През 1930 г., по инициатива на Кирил Цонев, се създава Дружество на кюстендилските художници, в което се открояват творци като Асен Василиев, Стоян Венев, Борис Елисеев, Драган Лозенски, Богомир Лазов и други. Укрепена вече и организационно, тази група става известна в страната със свой собствен творчески облик.

От началото на ХХ век до днес в град Кюстендил са работили и работят над 180 художници – живописци, скулптори, графици и дизайнери, което от своя страна, е дало основание Кюстендил да стане известен като Град на художници, а спецификата в творчеството им да оформи така наречената Кюстендилска изобразителна школа.

Експозицията с творби на съвременни кюстендилски художници убедително представя Кюстендил като град с утвърдени художествени традиции, индивидуалност и идентичност. Тези черти извеждат на преден план взаимовръзката, но същевременно и показват различията в стила, както и индивидуалния почерк, който притежава всеки един творец, въпреки разликите в поколенията.