Поетесата Надежда Захариева за дома на словото в Кюстендил

© Фокус
Архив
Тя допълни, че със своите стихотворения и есета младите хора, включващи се в литературния конкурс, ще съграждат дом на словото. "Всички ние и най-напред членовете на журито, които ще четем техните творби, все едно ще бъден на гости в техния дом на словото. Словото изразява душевността на всеки един от тях. Пожелавам на участниците, каквото и да се получи, да кажат само това което чувствата и мислят, защото всяка творба е домът който те изграждат и в който искат да приютят всеки читател“, каза още Надежда Захариева.
По думите й всяко поколение е различно от предходното на него. Времето се мени и хората се променят. По-възрастните хора не трябва да забравят, че младежите не бива да приличат на тях, а те не бива да искат възрастните да приличат на тях.
"Но днес се срещаме. Това, което е вечното – ценностите, доброто, мъдрото, мечтанието и желанието да изградиш един по-хубав и по-духовен свят е нещото, което трябва да ни свързва. На мен ще ми бъде безкрайно интересно да видя това, което те ще напишат. Това са техните души, техните емоции“, каза още Надежда Захариева.
Според нея словото може да бъде всичко и зависи за какво иска да го употреби човек – да покаже някаква сила, някаква доброта. То може да бъде и оръжие, но зависи в чии ръце попадне. "На мен ми се иска словото да гали душата на другия човек, да бъде разбиране на различността на другия човек, да може да го облагородява, да го прави по-добър, да го кара да мисли върху нещата от живота. Да го накара да промени не целия свят, а да промени самия себе си, защото човекът трябва да бъде скулптор и на самия себе си“, сподели поетесата.
Литературният конкурс "Словото, което търси дом“ е организиран от Президентски клуб - България, в партньорство с Община Кюстендил, Регионална библиотека "Ем. Попдимитров“ и Художествена галерия "Вл. Димитров-Майстора“.
В него могат да се включат ученици от гимназиален етап - 8-12 клас, на училищата от Община Кюстендил.