Почетоха паметта на първия ни дипломат в САЩ Стефан Панаретов

©
Почетоха паметта на първия ни дипломат в САЩ Стефан Панаретов
Стефан Панаретов /1853 – 1931 г./ е роден в Сливен. Завършил е Робърт колеж в Цариград, където е учителствал 43 години и е получил професорско звание. Бил е посветен на редица български каузи.
Назначен е за първи пълномощен министър на България във Вашингтон в края на 1914 година, когато е разкрита нашата легация в столицата на САЩ. На дипломатическия пост е посветил 11 години от живота си и е допринесъл съществено за популяризиране на българската страна и култура. Със съпругата си Лидия Гайл са завещали имуществото си от милиони левове на БАН, Червения кръст, на училища, просветни институции и благотворителни организации в София и в родния му Сливен. Учредили са ученическа стипендия в България на името на единствения си син – Кирил, когото са изгубили в Първата световна война.
Панаретов е починал на 78-годишна възраст. Тленните му останки почиват в гробищен парк във Вашингтон.
Първият ни дипломат в САЩ е от рода на поп Кутю – негов дядо, свещеник в църквата "Св. Никола“ в кв. "Клуцохор“. Домът на фамилията се е намирал срещу малка, сляпа уличка в квартала, по сведения на уважавания сливенски историк Васил Дечев.
През 1934 г. сливенското село Карсънлий е бил именувано Панаретово. В по-късните десетилетия като име на населеното място се е наложило Панаретовци – в памет на проф. Стефан Панаретов и на неговия баща - архимандрит Панарет Хилендарски, деец за църковна независимост, председател на българската община във Варна, архиерейски наместник в Кюстенджа /днешен град Констанца, Румъния/ и Силистра.