С тържествена церемония и военен ритуал Пловдив почете 151 години от трагичната гибел на Васил Левски пред паметника на Апостола на свободата на централната алея на Бунарджика, предаде репортер на "Фокус".

Водещ на възпоменателното честване бе Златко Павлов, който рецитира  стихотворението "Обесването на Васил Левски" от Христо Ботев. 

Ученичката Маги Стоева от XII "б“ клас в ОМГ "Акад. Кирил Попов“- Пловдив произнесе емоционално слово свързано с днешния ден.

"19 февруари - страшна дата. 19 февруари - велика дата. На 19 февруари преди 151 години България губи един от най-великите си синове - Васил Иванов Кунчев.. Превърнал се в идел на българския народ. Той черпи сили и вдъхновение от огромната си любов към България и мечтата да я види свободна.

Апостолът посвещава целия си живот на това дело. Неговото име ще остане завинаги символ на непобедимия български дух и неговата саможертва. 

На този ден се ражда една легенда. За Апостола на свободата могат да се прочетат стотици творби на забележителни български автори, да се гледат филми,  както и да се създават нови и нови.

Още на крехка възраст ние се докосваме до делото му, оставил трайна следа с революционна си дейност. Той се превръща в наша гордост. Той ни изгражда, като личности, като общност и като нация.", каза тя в словото си.

В церемонията по традиция участваха представителни формирования от Пловдивския гарнизон – почетна рота, военен духов оркестър и венценосци, членове на Общински комитет "Васил Левски" и Комитет "Родолюбие".

Паметникът на Васил Левски беше отрупан с венци и цветя от официалните лица и признателни граждани, сред които кметът на Община Пловдив Костадин Димитров, областният управител на област Пловдив Илия Зюмбилев и председателят на Общински съвет Атанас Узунов.

Преди поклонението от 10 часа в църквата "Св. Св. Петър и Павел“ по традиция беше отслужена панихида от ставрофорен свещеноиконом Тодор Тодоров – председател на храм "Св. Св. Петър и Павел“. Организатори на панихидата са Петко Георгиев - родственик на Апостола и Общински комитет "Васил Левски“