Петима авторитетни кинотворци от Европа ще оценяват тази година качествата на филмите от конкурсната програма на фестивала за ново европейски кино "Златната липа“, който ще се проведе в Стара Загора от 31 май до 4 юни.

Председател на журито ще бъде голямата българска актриса Ели Скорчева, която миналото лято получи специалната награда "Златна липа“ за цялостен принос в киното. След почти 30-годишна пауза Ели Скорчева се завърна на големия екран с филма на Стефан Командарев "Уроците на Блага“ (2023), който се превърна в истински хит по кината не само у нас, но и в чужбина, спечелвайки куп престижни награди. Една от тях е от кинофестивала в Карлови Вари за главната роля на Ели Скорчева в "Уроците на Блага“, където играе пенсионирана учителка, която решава да стане "муле“ в схема за телефонни измами. Дебютът на Ели Скорчева е през 1974 година в телевизията с 10-серийния криминален филм "Синята лампа“. Сред най-запомнящите ѝ роли са тези на Вероника в "Адаптация“ (1979) и Тони в "Ева на третия етаж“ (1987). Участвала е и в други значими филми като "Дом за нашите деца“, "Търновската царица“ (1980) и "Мадам Бовари от Сливен“ (1991). През 90-те години се оттегля от киното, но продължава да се изявява в театрални постановки. Ели Скорчева е призната не само заради своя талант и професионализъм, но и за смелостта си да се завърне в киното и да вдъхнови нови поколения артисти.

Първият член на журито идва от Италия. Бепе Чино е сред утвърдените имена в италианското кино, чиято кариера продължава от 70-те години до днес. Изградил дълбоко уважение към авторското кино и страст към социалните и философски теми, той създава богата филмография, намерила признание както в Италия, така и на международната сцена. Роден е на 3 февруари 1947 г. в Калтанисета, Сицилия. Завършва режисура в Централното експериментално киноучилище в Рим, където директор по това време е легендарният Роберто Роселини. По-късно Чино работи с него като първи асистент-режисьор по редица филми в периода 1972–1975 г. Творческият му път включва множество игрални и документални филми, както и телевизионни сериали. През 1982 г. дебютира в игралното кино като сценарист и режисьор с филма "Рицарят, Смъртта и Дяволът“, селектиран за кинофестивала във Венеция. Следват заглавия като "Домът на доброто завръщане“ (1986), "Червено привечер“ (1988) и "Пророчеството на чумата“ (1990), с участието на Франко Неро и Ванеса Редгрейв. Последният е представен на множество международни фестивали и се разпространява в над 40 страни. Сред последните му филми са "Мария Венера“ (2007) и "Агънцата могат да пасат на спокойствие“ (2023), с участието на Мария Грация Кучинота и Масимо Вентуриело.

Вторият член на международното жури е роден през 1962 г. в бившата ГДР – Германска демократична република. Д-р Клаус Льозер е селекционер, автор, режисьор и музикант. От 1980 г. пише книги и публицистични текстове, композира музика и създава филми. По време на тоталитарния режим не е допуснат да учи в университет. От 1990 до 1995 г. следва в киноуниверситета Бабелсберг и се дипломира в специалността киноизкуство. От 1990 г. е завеждащ програмата на берлинското кино "Бротфабрик“. От 1992 година е кинокритик на свободна практика. През 2011 г. получава докторска степен (Ph. D.) и издава дисертацията си, озаглавена "Стратегии на отказа“. Филмът му "Орнаменти и престъпления“ (в сътрудничество с Якобине Моц) се появява през 2015 г. През 2021 г., съвместно с Юле Ройтер и Корнелия Клаус съставя документалния очерк "Андрей Тарковски. Сталкер“. Пише кинорецензии и есета, води и седмичната кинорубрика "Летящото око“ на вестник "Берлинер цайтунг“.

Каталин Молдовай е кинорежисьор и сценарист от унгарско-румънски произход. Тя е известна със своите социално ангажирани филми. Родена е през 1982 г. в Деж, Трансилвания. В началото на своята кариера създава няколко късометражни и документални филма, сред които се откроява As Up to Now (2019), номиниран за наградата Cinéfondation на 72-рия Международен филмов фестивал в Кан. Молдовай привлича международно внимание с дебютния си пълнометражен филм "Без въздух“ (2023), чиято премиера е на Международния филмов фестивал в Торонто. През 2024 г. филмът е включен в краткия списък за 37-те Европейски филмови награди, което затвърждава репутацията ѝ на новаторски и смел глас в европейското кино. Филмът е част от извънконкурсната програма на "Златната липа“ 2025.

Проф. д-р Звиад Долидзе ще дойде в Стара Загора от Грузия. Той е уважаван филмов историк и критик, доктор по история и по изкуствознание и филмови изследвания, професор и декан на Факултета по изкуствознание, медии и мениджмънт към Театрално-филмовото училище "Шота Руставели“ на Държавния университет на Грузия. Автор е на седем книги и над 70 научни статии, публикувани както в Грузия, така и в чужбина. Съавтор на три сборника, участник в редица международни и национални научни конференции, редактор на множество книги, списания и научни издания. Проф. Долидзе е член на журито на престижни международни филмови фестивали в САЩ, България, Нидерландия, Румъния, Беларус, Унгария, Молдова, Грузия и други страни.

Кинофестивалът "Златната липа“ ще представи 54 филма от 19 страни в продължение на 5 дни. 9 от тях влизат в конкурсната програма на събитието. Кои от тях печелят големите награди журито ще обяви на 4 юни.

Разгледайте пълната програма на фестивала по дни и часове с анотации и трейлъри за всеки филм на сайта на "Златната липа“.