Паметта на загиналите за Освобождението на Казанлък ще бъде почетена в Шейново и Шипка

© Община Казанлък
През вчерашния ден, по традиция родолюбиви казанлъчани се събраха в двора на Девическия манастир "Въведение Богородично“, за да отбележат 145 години от Освобождението на Казанлък от турско робство и боевете в Шипка-Шейново.
Начало на тържественото честване даде Заупокойна молитва в църквата "Въведение Богородично“, отслужена лично от Негово Високопреосвещенство Старозагорски митрополит Киприан, в съслужие с казанлъшки свещеници.
Пред паметника, посветен на загиналите герои казанлъчани бяха поздравени с поетична композиция на деца от Група за художествено слово към Народно читалище "Пробуда - 1920“, село Копринка и Вокална група от Народно читалище "Алеко Константинов - 1919“, село Ясеново. На присъстващите бяха припомнени величавите дати, в които Казанлък усеща своята свобода. Веднъж през лятото на 1877 година, на 17 юли, когато генерал Гурко и неговият отряд, заедно с българските опълченци овладяват града и са радостно посрещнати от местните жители. В последвалата неравна битка с армията на Сюлейман паша Стара Загора е опожарена, генерал Гурко губи боевете, а опълченците се завръщат в Казанлък и се установяват в Девическия манастир. Казанлък е препълнен от бежанци... 1878 година носи нови надежди и успехи за руските войски и се стига до капитулацията на турската армия на Вейсел паша. Тя е обкръжена от отрядите на генералите Скобелев и Святополк Мирски, атакувана и разбита. На 8 януари войните от полковете Коломенски и Шуйски, под командването на генерал Шнитников навлизат в Казанлък. Веднъж освободен, Казанлък доживява своето окончателно Освобождение от турско робство.
Паметта на загиналите за Освобождението на Казанлък бе почетена със свеждане на глава в едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя.
Рени АТАНАСОВА