Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник е на прага на нова криза.

Причината – командированите акушерки, които попълваха недостига на персонал досега излизат в отпуск.

Основният въпрос е ще спре ли приемът на родилки в областния град.

Още в края на април отделението беше напът да затвори заради недостиг на кадри и невъзможност графикът да бъде запълнен. Тогава на помощ се отзоваха акушерки от болница "Софиямед" в София. Ангажиментът им е бил само за юни, става въпрос за 10 акушерки, информира bTV.

От "Софиямед" обявиха, че никой не е поискал официално това сътрудничество да продължи и през юли.

Така през юли отделението отново е без достатъчно кадри, за да бъде изготвен график.

Именно заради този проблем в края на май оставка подаде и директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" Емил Ненков. Нов директор ще бъде избран на Общо събрание този месец.

Директорът в оставка на лечебното заведение призна, че официално запитване към "Софиямед“ не имало, но е разговарял със старшата акушерка на болницата и е помолил за помощ и през юли. Разговарял е и с други столични болници.

През юни около 20 жени са родили в АГ отделението на МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник, обяви Ненков.

От Министерството на здравеопазването уверяват, че е създадена организация и при необходимост всички родилки ще бъдат транспортирани до столични болници.