В сградата на Столичната лекарска колегия беше открита паметна плоча на проф. д-р Милан Миланов – изтъкнат български лекар, учен, общественик и визионер в развитието на анестезиологията, реанимацията и спешната медицинска помощ в страната, изпълнявал длъжността председател на СЛК от 2012 до 2017 г.

Инициативата за поставянето на паметната плоча е на Столичната лекарска колегия, в знак на признателност към приноса на проф. Миланов към българското здравеопазване и към утвърждаването на професионалните и етични стандарти в медицинската общност.

"Тази скромна плоча е символ на признанието и благодарността към неговия дългогодишен труд и принос към развитието на медицината в нашия град. Вярвам, че подобни инициативи ще ни напомнят за ценностите, които обединяват нашата професия — отдаденост, хуманност и висок професионализъм“ каза д-р Асен Меджидиев – председател на Столичната лекарска колегия.

На откриването на плочата присъстваха семейството, близките и приятели на проф. Миланов, лекари от столицата и членове на управата на СЛК, както и директорът на болница "Пирогов“ д-р Валентин Димитров, председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов и генералният директор на Българския червен кръст д-р Красимир Гигов, които разказаха лични спомени за проф. Миланов.

Главният секретар на Столичната лекарска колегия, проф. Стоян Алексиев, припомни на присъстващите важни моменти, които трябва да се помнят от биографията и работата на проф. Миланов.

На събитието беше обявено създаването на Златна книга на Столичната лекарска колегия. В нея ще бъдат събрани имената на лекари от София, които със своята работа, отдаденост и знания са допринесли за развитието на здравеопазването и медицината в столицата. Първите две имена, които ще бъдат вписани в Златната книга, са на проф. Драган Бобев и проф. Милан Миланов, в чест на които в последния месец бяха открити паметни плочи. Златната книга е инициативата на Столичната лекарска колегия и подборът за нея ще бъде направен от специално учредена редакционна колегия.

"Не боите се, деца, това казваше моят баща винаги, когато не виждах изход от някоя ситуация. Мисля, че това е заветът, който трябва да бъде записан в

Златната книга на Столичната лекарска колегия“ коментира Вера Миланова - дъщеря на проф. Миланов.

Проф. д-р Милан Миланов посвещава над 40 години от живота си на работата в спешната болница на България "Н. И. Пирогов“, където преминава през всички етапи на професионалното развитие – от анестезиолог-реаниматор и научен сътрудник в Централната реанимация, до завеждащ Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, а в периода 1992–1993 г. – и директор на болницата.

След 1990 г. проф. Миланов е сред ключовите фигури за възстановяването на Българския лекарски съюз, като два пъти заема поста на заместник-председател. През годините участва активно в реформите в сектора – като заместник-министър на здравеопазването в правителството на Филип Димитров и като ръководител на проекти по FAR и Световната банка за модернизация на спешната помощ. Първи национален консултант по донорство и спешна медицина, той остава завинаги в историята като новатор и авторитет с дълбока гражданска позиция.

Заради изключителните му заслуги проф. д-р Милан Миланов е удостоен с Орден "Стара планина“ – I степен, най-високото държавно отличие.