Регионалният исторически музей в Кюстендил организира петнадесетото издание на популярната игра за любознателни "Отключи историята на своя град“. За ФОКУС от културната институция съобщиха, че тази година проявата е посветена на 150-годишнината от въстанията от 1876 година – Априлското и Разловското. Събитието ще се проведе утре, 23 май, в рамките на Европейската нощ на музеите.
Желаещите да се включат в инициативата могат да го направят от 10:00 до 19:00 часа в обектите на Регионалния исторически музей в града. В играта участват музеен обект Джамия "Ахмед бей“, къщите музеи "Ильо Войвода“ и "Димитър Пешев“, както и Етнографската зала "Стримон“ и Археологическата зала "Асклепий“, разположени в двора на музея.
Всеки участник ще получи книжка с карта на революционните окръзи на двете въстания. Основната задача е откриването на имената на водачите на четирите революционни окръга на Априлското въстание и на лидера на Разловското въстание, както и събирането на техните изображения. За да стигнат до "ключа“ на играта и да участват в томболата, любителите на историята ще трябва да отгатнат пет гатанки, чиито отговори са скрити в предметите за търсене.
Талоните за участие в томболата ще се раздават на място в музея. Печелившите имена ще бъдат изтеглени в края на празничния ден – в 19:00 часа, в двора на музея на булевард "България“ 55.



11:35 / 22.05.2026
254





