Красимир Вълчев връчи дипломите за висше образование на студенти от випуск 2024 г. със специалност “Технологии на машиностроенето“ в Технически колеж-Казанлък, предаде репортер на "Фокус". На събитието присъстваха кметът на Община Казанлък Галина Стоянова, ректорът на технически университет-София проф. д-р Георги Венков, почетният председател на общото събрание на Техническия Колеж - София проф. д-р инж. Ивайло Ганев, народните представители Илиана Жекова и Десита Петкова, представители на местния бизнес и близки на абсолвентите.
“Поздравления за това, че сте избрали техническо висше образование. То е най-ценното и важното за нашето социално-икономическо развитие. Поздравления и за работодателите, които подпомагат колежа и вярват във вас. В следващите години е важно да имаме повече специалисти в областта на техническото образование и инженери, защото България расте икономически най-вече благодарение на индустрията. Поздравления за Община Казанлък, която подпомага развитието на колежа и местната индустрия", каза в приветствието си министърът на образованието Красимир Вълчев, след което заедно с ректора на технически университет-София проф. д-р Георги Венков и почетния председател на общото събрание на Техническия Колеж - София, гр. Казанлък Ивайло Ганев връчиха дипломите на абсолвентите.
“Казанлък е индустриален град, в който фабриките работят и имат нужда от качествени кадри, затова ви благодаря сърдечно за подкрепата за създаване на Технически колеж-Казанлък. Благодарни сме, че Техническият университет припозна именно Казанлък, като място за оширение и създаване на това учебно заведение. Община Казанлък наистина оценява този учебен корпус и подкрепя развитието му", каза кметът на Община Казанлък Галина Стоянова.
Технически колеж-Казанлък е създаден с подкрепата на местния бизнес в Казанлък и кмета Галина Стоянова. Той е една от четирите учебни бази в структурата на Технически университет - София, който е най-голямото техническо висше училище в България.
Колежът е център за развитие на млади специалисти в машиностроенето, като в учебната база в Казанлък се провежда обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен професионален бакалавър - “технология на машиностроенето".
80% от дипломираните в колежа студенти се записват за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" в Техническия университет в София. Всички студенти се реализират професионално на територията на Община Казанлък.
Основните предприятия, в които дипломираните студенти продължават професионалната си работа са основно "Арсенал" АД и "M+C Хидравлик" АД в град Казанлък. "Арсенал" АД предлага стипендиантска програма, която е част от фирмената политика на предприятието за привличане на млади специалисти.
"M+C Хидравлик" АД покрива семестриалната такса на своите работници и служители, определени съобразно класирането по документи, извършено от ТУ София и им осигурява платен служебен отпуск, необходим за присъствие на учебните занятия през работните дни.
Със създаването на Техническия колеж Казанлък се превръща в академичен град, в който партньорството между местната власт, бизнеса и образователните структури създават условия за развитие на отлични специалисти.
Министърът на образованието