Окръжен съд - Добрич постанови осъдителни присъди за четирима души за посегателства върху археологически културни ценности

©
Съгласно споразуменията страните приемат за безспорно установено, че на 17 август 2021 г., при условията на продължавано престъпление, четиримата мъже са държали археологически обекти, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, предвиден в Закона за културното наследство. В жилища на обвиняемите, в заложна къща, в обменно бюро и в лек автомобил били открити и иззети няколкостотин движими археологически културни ценности - монети, върхове на стрели, фибули, пръстени, обеци и др.
Обвиняемите И.Г. и С.Г. признават още, че на 1 юли 2021г. продали на Р.И. общо 335 сребърни монети, представляващи една колективна монетна находка, укрита в земята около средата на XVII век, и му предложили силно фрагментиран керамичен съд. Съгласно изготвена нумизматична и археологическа експертиза монетната находка е с голяма научна и музейно - експозиционна стойност. Обвиняемият К.Г. пък предложил на Р.И. римски сребърен пръстен с елипсовидна гема.
Участниците в престъпната група са осъдени и за това, че противозаконно са държали устройства, предназначени за метал детектинг, за които са знаели, че са предназначени и са им послужили за търсене на археологически обекти. За извършените деяния всеки от тях получава наказание лишаване от свобода за срок от 2 години, изпълнението на което се отлага с изпитателен срок от 4 години.
Четвъртият обвиняем е осъден за държане и придобиване на нерегистрирани културни ценности, като му е определено наказание лишаване от свобода за срок от 8 месеца, чието изтърпяване е отложено с 3-годишен изпитателен срок.
Одобрените от Окръжния съд споразумения са окончателни и имат последиците на влезли в сила присъди. С отделни съдебни актове съдът отне в полза на държавата всички археологически културни ценности, предмет на престъпленията, както и устройствата, предназначени за метал детектинг, явяващи се средства за извършване на престъпление.