Огромен интерес към най-стария и най-висок действащ морски фар у нас - Шабленския

©
Морският фар по последни изследвания има 4-вековна история, наситена с много любопитни факти. За тях разказват историците, а също и самите пазачи на съоръжението. Един от тях е Наньо Нанев. Според него има много причини да бъде видян на живо и разгледан, когато е възможно в дни като днешния, защото това е военна територия. Шабленският фар е истински архитектурен паметник с уникална конструкция. В нея няма бетон и желязо, съдържа единствено хоросан и камък. Издържал е превратностите на времето - земетресения, бури, студове, войни.
Уникална е и неговата история. Построен е 1756 г. По-късно в района се водят руско-турски войни, съоръжението е било изоставено, впоследствие - опожарено. След Кримската война изниква необходимостта пред Османската империя крайбрежието да бъде осветено. Французин е работел в османската фарова служба, използвани са и френски финансови средства. Морският фар бързо е възстановен, разказа Наньо Нанев.
1856 г. е направена малка къщичка за живеене към самия фар за неговите служители, която може да бъде видяна и днес. Почти 170 години фар Шабла не прекъсва работа към днешна дата.
Посетителите имат възможност да си вземат най-новата книжка с изследвания на историята на морския фар. Тя е съвместен продукт на Регионален исторически музей - Добрич и Община Шабла. Нейни автори са историците д-р Боян Тотев и Цветан Сашев, проучвали документи от Централния османски архив в Истанбул.
Много са любопитните факти около този фар: създаден е на едно от най-възловите места за черноморското корабоплаване; височината му достига 32 м; съществуващата днес кула е построена по времето на султан Мустафа III от началника на флота капудан-паша Деря Мехмет; фар Шабла е най-старата запазена сграда в Добричка област.
Това е само малка част от интересната история на морското навигационно съоръжение, за което разказват и стари френски навигационни морски карти. Шабленският фар днес ще приема посетители до 16:00 ч. Необходимо е децата да са с придружители, а всеки посетител да има лична карта.
Жулиета НИКОЛОВА