Община и бизнес си подават ръка в създаването на работеща система за управление на отпадъците

©
Съгласно новите европейски изисквания и националното законодателство, от 1 януари 2026-а такса смет няма да се изчислява на база данъчна оценка на имота. В целия Европейски съюз ще бъде въведен подход за управление на отпадъците, при който количеството битови отпадъци е водеща основа за определяне на размера на Таксата за битови отпадъци /ТБО/. Ще се въведе система, работеща на принципа "замърсителят плаща“, което означава: "повече отпадък – по-голяма сметка“.
Целта на срещата бе обсъждането с юридическите лица на дейностите, които съвместно предстои да бъдат реализирани за създаване на работеща система за управление на отпадъците в общината. Кметът Генчев подчерта, че пътят ще бъде извървян заедно с гражданите и фирмите, за да се избере най-справедливия подход за община Свищов. Освен това той ще е съобразен изцяло с нуждите на населението и уязвимите групи.
"2025 ще бъде годината, в която ще трябва всички да се адаптират към новите изисквания и заедно – Общината и нейните граждани, да се подготвят за предизвикателствата на 2026 година. Основната обща цел ще бъде – поносима такса смет, чрез разделно сметосъбиране, компостиране на биоразградими отпадъци и зелена маса, и намаляване на количеството депониран отпадък до минимум, което в бъдеще ще доведе до намаляване на тежестта от таксата за битови отпадъци върху гражданите“, обясни кметът.
Във връзка с постигането на оптимално добри резултати и намирането на работещо решение за управление на отпадъците, предстои провеждането на срещи по график с бизнеса, институциите и гражданите, както и разяснителна кампания.
Информационната кампания ще продължи през цялата година, като специално изработени брошури ще разясняват какво предстои, кои са подлежащите за рециклиране отпадъци, какъв е процесът на компостиране, какво се очаква от гражданите, какви са крайните цели и защо това е важно за всеки жител на общината.