Община Тервел е готова да осигури компостери и да изгради компостираща инсталация за две пилотни улици в добруджанското градче. Това стана ясно по време на специално събитие за отчитане на дейностите от застъпническа кампания за компостиране в община, предаде репортер на "Фокус". Кампанията приобщи 464 деца, ученици и учители и част от местната общност.

"Този проект заостри вниманието ни към това колко е полезно и лесно да се компостира“, посочва Дияна Илиева, зам.-кмет на Тервел. Екипът на общината разглежда възможностите за надграждането му чрез ОП "Околна среда", включена в стратегията за ВОМР, като се стартира с две пилотни улици в Тервел, за които да се осигурят компостери за всички еднофамилни жилища, както и за изграждане на компостираща инсталация на претоварната станция. 

"В момента в България има недостиг на компост. Има твърде много фирми, които се ориентират към биологично производство, а няма центрове, където да се продава компост в неограничено количество“, добавя Дияна Илиева.

Застъпническите действия и кампанията за насърчаване участието на гражданите в реализирането на регионални политики по проекта "Партньорства за развитие" са реализирани в разнообразни формати - образователни работилници за деца, ученици и младежи. Изготвено е методическо ръководство за преподаватели – брошура "Как да използваме растителния отпадък“. На всички 16 образователни институции, участвали в работилниците, Регионалното депо за битови отпадъци край с. Стожер е предоставило компостери.

Осъществени са също образователни срещи с представители на 40 семейства от уязвими групи с ниски доходи или без работа в Тервел и с. Орляк. След тях участниците вече знаят как се оползотворява растителния, текстилния и строителен отпадък, могат да сглобят компостер, да компостират и да използват предоставен компост в стопанствата си. 

В две фокус-групи с участие на бизнес, администрация, НПО са търсени решения на общински проблеми в сферата на намаляване на отпадъците и на енергийната ефективност. Община Тервел има изградени източници за възобновяема енергия –три фотоволтаични парка в селата Попгруево, Войниково и Коларци, соларен парк за собствено потребление на 11 производствени сгради с присъединена мощност от 30 до 400 kw в Тервел и селата Зърнево, Жегларци и Кладенци.

Фотоволтаична система е присъединена за жилищна сграда в общинския център. На етап оценка е проект за инсталация на сградата на общинска администрация с мощност 170 kw, както и няколко за собствени нужди.

Ръководител на проекта е Галина Митева, председател на УС на Сдружение "Работодателска организация КРИБ - Добрич".

Жулиета НИКОЛОВА