Следваща стъпка oт дългосрочна програма за чиста вода от извора до чешмата "ВОДИМ“ на ОББ и Mastercard е обновяването на три чешми и микровлажна зона в Природен парк "Витоша“. Първата изградена планинска чешма беше открита официално на 3 ноември в Детски екостационар "Бели брези" заедно с партньорите на инициативата — Българска фондация Биоразнообразие и Природен парк "Витоша".
Проектът цели не само осигуряване на достъп до чиста вода за хиляди туристи в планината, но и изграждане на микровлажни зони, които са естествено убежище за разнообразни растения и животни.
Първият новоизграден воден оазис се намира в близост до Детски екостационар "Бели брези“. В рамките на програмата е напълно възстановена и чешма край хижа "Планинец", която вече посреща туристите по едни от най-популярните маршрути в природния парк, а през пролетта на 2026 г. предстои обновяване и на трета чешма – в района на хижа "Белите брези". Локациите са подбрани, така че да бъдат едновременно полезни за туристите и в подкрепа на природния баланс на планината.
Всяка чешма е извор на живот – тя създава микровлажна зона, в която растенията и животните намират прохлада и убежище в сухите периоди. В района на Детския екостационар "Бели брези“ например, новата микровлажна зона ще подпомага развитието на над 25 вида висши растения и още много представители на фауната.
"Софиянци имат щастието да живеят на една крачка от истинската дива природа. Природен парк "Витоша“ е дом на стотици растителни и животински видове, за които водата е жизненоважна – от защитената жълтокоремна бумка, смятана за биоиндикатор за чистотата на водата, до влаголюбивите растения и пчелите зидарки, които използват кал, за да изграждат своите домове. Всяка чешма и всяка влажна зона поддържат тази крехка, но изумителна връзка между хората и природата. И е наша отговорност да се грижим за нея, за да я съхраним“, разказа Йорданка Славова – директор на Българска фондация Биоразнообразие.
По-рано през септември програмата "ВОДИМ" постави първи стъпки и в действията си за достъп до чиста питейна вода на над 4 500 ученици в 5 софийски училища.
За малко повече от месец учениците вече изпиха над 12 000 литра вода от умните филтриращи диспенсъри HYDRASTATION, като така спестиха на природата и замърсяване с пластмасови бутилки. През 2026 г. се планира програмата да увеличи обхвата си с още повече филтриращи системи в учебни заведения, възстановяване на обществени чешми в чувствителни към засушаване райони и други дейности в защита на водните ресурси.
Обновяват три чешми и микровлажна зона на Витоша
©
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | ||||
Шофьор на бетоновоз подгони мъж с метална палка!
22:16 / 07.12.2025
Жена от Сандански преби дъщеря си
20:44 / 07.12.2025
Благомир Коцев: Идваха различни посланици, през хора, да ми кажат...
19:42 / 07.12.2025
Първи кадри от катастрофата на пътя Габрово - Севлиево със загина...
18:33 / 07.12.2025
Млад мъж остана завинаги на 27 след неуспешен опит за изпреварван...
18:25 / 07.12.2025
Възстановиха движението през прохода Троян - Кърнаре
17:49 / 07.12.2025
Актуални теми



16:31 / 04.11.2025
1934




