Становище от РИОСВ – Велико Търново във връзка с възобновената дейност на дървопреработващия завод "Кроношпан“ поиска областният управител Валентин Михайлов. От администрацията съобщават, че той е провокиран от публикации в медиите, като в писмо до екоинспекцията настоява в спешен порядък да му бъде обяснено на какво основание производството и възстановено.

Минути по-късно кметът на община Велико Търново инж. Даниел Панов съобщи, че е поискал министъра на околната среда и водите да извърши спешна проверка по случая.

Само за два дни – на 26 и 27 февруари в Община Велико Търново са постъпили над 30 сигнала за миризми.

"Отправих запитване и до РИОСВ, от което става ясно, че е установено разпространение на миризми извън производствената площадка на предприятието в същия период - 26-27 февруари 2026 година, което се явява нарушение на Комплексното разрешително.

Разпространението на миризми извън площадката на завода е проблем, по който водя кореспонденция с МОСВ в периода 2022-2025-а година. Отправях няколко искания за извънредни проверки на предприятието, по повод стотиците сигнали от граждани за миризми и задимяване“, обяснява още кметът.

Той припомня и, че след проверки, разпоредени от бившия министър на околната среда и водите Манол Генов, със заповед на Директора на РИОСВ - Велико Търново от 15 януари 2026-а година е наложена принудителна административна мярка – спиране на първата производствена линия (ПДЧ) на завода. Предварителното ѝ изпълнение е потвърдено от Върховния административен съд с решение от 19 февруари 2026 година.

"Разчитам, че както през последните месеци, така и сега ще има бързи и спешни действия от страна на МОСВ и органите му по сигналите на гражданите за миризми след възобновената дейност на предприятието. Никой не е против бизнеса. Както и преди съм казвал - здравето и общественият интерес на великотърновци са на първо място. Ако заводът работи, спазвайки най-високите екологични норми и модела в другите европейски държави, надали ще има проблеми“, казва още кметът.