Министерство на културата да предприеме спешни мерки заради падащите от хълма Трапезица камъни. За това настоя областният управител Валентин Михайлов, който сезира лично министъра на културата след поредното свличане на земна маса, което разтревожи жителите на кв. "Асенов“.
ФОКУС припомня, че свлачището от миналата седмица затрупа част от пътното платно над улица "Цар Иван Асен“ по трасето Велико Търново-Арбанаси-Горна Оряховица, а пътят остава затворен. След публикации в медиите, Община Велико Търново предприе почистване на отсечката, но това не решава трайно проблема.
"Съгласно действащото законодателство и установената компетентност, Архитектурно-музеен резерват "Трапезица“ представлява обект с национално значение, който се намира в правомощията на Министерството на културата. С оглед на това и предвид обществената значимост на проблема, възникналото свличане поражда притеснение сред гражданите и създава предпоставки за риск по отношение на безопасността на преминаващите по посочения пътен участък“, заявява в писмото си Областния управител.
В тази връзка той апелира за становище от Министерството на културата относно възникналия казус. Валентин Михайлов настоява да бъде уведомен за предприетите или предстоящи действия в рамките на правомощията на Министерството на културата, свързани с обезопасяването на района на хълм Трапезица и предотвратяването на бъдещи инциденти.
"Считам, че своевременното информиране на обществеността и координацията между компетентните институции ще допринесат за ограничаване на риска и за гарантиране сигурността на гражданите и инфраструктурата в района“, подчертава Областният управител Валентин Михайлов.




11:55 / 09.03.2026
2121




