Нова комисия ще планира и организира почистването на речните корита в община Велико Търново. Тя бе сформирана по предложение на областния управител Марин Богомилов, а в състава и влизат експерти от Областна администрация, общината, кметове и кметски наместници, Районната дирекция по горите, ОПУ и други институции, предаде кореспондент на ФОКУС.

Специалистите ще набележат всички места с намалена проводимост на речни легла, които създават рискове за населението и инфраструктурата, след което ще съставят план за почистването им, както и за укрепване на свлачищни процеси.

"Комисията ще инициира превантивни дейности, след като кметове и кметски наместници направят предложения за почистване на приоритетни участъци. Освен това ще включи количествено-стойности сметки, по които да се търси незабавно целево финансиране.

"Най-важна е добрата комуникация между институциите, особено между Областната администрация, която се явява като мост между държавата, общините и малките населени места, за да си помагаме, не само при кризисни ситуации, каквито преди седмици се случиха в Община Велико Търново след обилните валежи, но и при иницииране на превантивни действия по почистване на замърсявания в речни легла и дерета", обърна се към кметовете Марин Богомилов.

Кметовете поискаха от областния управител съдействие за конкретни проблеми с дерета, мостове и затлачвания по протежението на реките, преминаващи през селата, които управляват.