Наталия Киселова посети днес първия в България паметник на светите братя Кирил и Методий в родния си Казанлък, предаде репортер на "Фокус". Тя участва в тържественото отбелязване на 24 май в Профилираната хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий“ в града на розите.
Паметникът е изграден през 1933 година в учебното заведение, а председателят на парламента е възпитаник на гимназията - наследник на Казанлъшкото педагогическо училище. "Да бъдеш на 24 май в двора на родното училище е най-вълнуващия момент в живота на всеки, който вече е завършил. Уважението, което имаме към учителите, към преподавателите, към библиотекарите и към хората на словото, не трябва да бъде само на 24 май - това уважение трябва да бъде във всеки един ден от годината, защото това ни съхранява като нация и съхранява нашата национална идентичност", каза Киселова и поднесе цветя на паметника на светите братя.
По думите й градът и казанлъшкото педагогическо училище, наследник на което е гимназията, имат съществена роля в развитието на образованието в Третата българска държава. Тя изрази надежда учебното заведение да има винаги това уважение и респекта към науката, които е имало тогава. "Светлините, които палят един народ, са просветата и културата. Моето училище е училището, в което съм получила много и това, че днес съм тук, е преклонение, почит, уважение към онова, което трябва да съхраним. С годините този празник става все по-мил, защото с времето всеки осъзнава какво е получил в училището си. Нашите учители, част от които днес са тук, ни напомнят за приемственост, уважение, любов към науката и към труда и тази любов, стремежът всеки ден да си по-добър от вчера, го получихме именно тук", изтъкна тя.
Председателят на НС поздрави ученици, учители и граждани, като изрази своята признателност към българските просветители и ролята на образованието в съвременното общество. След това се включи в тържествения коктейл в знак на признателност към директори на училища, детски градини, културни институти, почетни граждани на общината и представители на медиите, организиран от кмета на Казанлък Галина Стоянова.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова посети първия в България паметник на светите братя Кирил и Методий в родния си Казанлък

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Откриха мъртви двама младежи, изчезнали с мотор край Пловдив
22:15 / 24.05.2025
Диана Русинова: Спрете движението незабавно на пътя Радомирци – Т...
21:59 / 24.05.2025
Апартамент избухна в пламъци в Пловдив
20:33 / 24.05.2025
BG-ALERT издаде тревога за опасно време в Ямболско
20:06 / 24.05.2025
Драгомир Драганов: Обмислят се варианти в най-натоварените дни да...
19:38 / 24.05.2025
Старозагорският митрополит Киприан: Денят на българската просвета...
19:30 / 24.05.2025
Актуални теми