Експертите на РИОСВ – Русе са се отзовали на сигнал, постъпил вчера от жител на Русе към 18:00 ч., за намерен млад екземпляр сухоземна костенурка пред жилищен блок в града. Влечугото е от вида шипопашата сухоземна костунурка (Testudo hermanni), на около година, с приблизителни размери 8 см, но не е в бедстващо състояние. Ще бъде освободена в природата, в подходящо за вида местообитание, информират от РИОСВ - Русе.

Срещите с костенурки не са необичайно явление, но е важно да се знае, че ако са  намерени на път или друго оживено място трябва да бъдат преместени на безопасно разстояние, в посоката, в която са се насочили. Сухоземните костенурки са защитен вид и не бива да се отглеждат като домашни любимци. Малките и новоизлюпените костенурки са също толкова способни да оцеляват сами, колкото и възрастните, независимо че изглеждат по-уязвими. Като правило – не взимайте костенурка, ако не сте абсолютно сигурни, че тя е в беда – видимо наранена, намерена в населено или необичайно място. Ако е налице подобна ситуация следва да се уведомят  компетентните органи.

България е една от европейски страни, в които все още се срещат сухоземни костенурки. Два вида, които обитават нашата страна са шипобедрена (Testudo graeca) и шипоопашата костенурка (Testudo hermanni). България си има свой консервационен център за костенурки, който е и един от трите в Европа. Фондация "Геа Челониа“ получи официално разрешение от Министерството на околната среда и водите да извършва всякакви дейности с костенурки с цел опазването им, а Центърът за костенурки е официално одобрен да функционира като спасителен, намиращ се в село Баня, община Несебър.